Vakcíny covid-19 by mohly pomoci v boji proti rakovině. Existuje nové tvrzení

Rádio G6 - Admin

Vědci uvedli, že vakcína proti covid-19 kladně stimuluje imunitní systém člověka, a dokonce může být použita proti rakovině. Dále musí být tento fakt zkoumán, ale je velká šance na zavedení dvou nových vakcín proti rakovině.

 

Přesněji se zkoumají technologie mRNA používané ve vakcínách proti covid-19, které stimulují imunitní systém a podporují ho v rozpoznání rakovinných buněk. Pokud imunita tyto buňky rozpozná, zničí je.

 

Ve hře jsou vakcíny Moderna a Pfizer

 

Existují různé druhy rakoviny, a proto by musely být vakcíny všestranné. Nejvhodnějšími kandidáty se zdají být Moderna a Pfizer, které obsahují mRNA. Přesně tato technologie dokáže cílit na bílkoviny produkující rakovinné buňky. Již byly zaznamenány pokroky v dané oblasti při léčbě melanomu, prozradil Dr. Jeffery A. Metts, vedoucí Centra pro léčbu rakoviny.

 

Zdroj obrázku: Pixabay

Například u rakoviny děložního čípku byl zaznamenán pokles, a to z toho důvodu, že ženy chodí na pravidelné screeningy a nechají se očkovat proti HPV. Tato skutečnost byla vyhodnocena za posledních deset let, uvedl Dr. Mettes. Tato vakcína proti HPV viru, který způsobuje rakovinu děložního čípku, může zabránit vzniku rakovinného bujení z 80 až 90%. Je ale velmi důležité i nadále chodit na preventivní prohlídky ke svému gynekologovi.

 

Jak funguje vakcína proti rakovině?

 

Vakcína proti covid-19, otuží imunitní systém člověka, aby poznal napadené virové buňky. U rakoviny a vakcíny je to podobné. V takovém případě vakcína učí imunitu těla rozpoznávat rakovinné bujení a spolehlivě jej zničí. Po upravení mRNa se stane tato technologie flexibilní, a proto může fungovat. Z mRNA bude nádor vytlačovat proteiny, které posílí imunitní odpověď a ta napadne rakovinnou buňku jako cizí patogen určený k odstranění, uvedl Dr. Jacob Becraft.

 

Zdroj obrázku: Pixabay

 

Dále musíme vytvořit syntetické proteiny, které dokážou zničit nádory nebo proti nim postaví imunitní systém. Díky této technologii může být vytvořený libovolný počet proteinů orientovaných na molekulu mRNA. To může způsobit, že se budou rakovinné buňky rozpadat.

 

Bohužel ale jedním z problémů je fakt, že mRNA nevydrží v těle dostatečně dlouhou dobu. I čínští vědci se touto skutečností zabývají a navrhli nový hydrogel, který obsahuje a dokáže zpomalit odbourávání mRNA, což umožňuje pomalejší vstřebání v těle. Tímto způsobem by léčba trvala pouze měsíc. Také bylo poznamenáno, že testování na myších s probíhajícím melanomem mRNA zmenšilo nádor a po léčbě nedošlo k metastázám na plicích.

 

Zdroj obrázku: Pixabay

Bude léčba rakoviny pomocí mRNA budoucností?

 

Firma Becraft aktuálně pracuje na jedné z podobných technologií. Společnost Strand již dříve vyvinula samoreplikující mRNA, která působí týdny, nikoli dny a její účinek je mnohonásobně lepší a není potřeba častá aplikace. Díváme se tedy na návrh budoucnosti, který by mohl pomáhat či léčit rakovinu, mRNA by mohla účinně pomáhat.

 

Dr. Anna Barker prozradila: Existují i další metody pro překódování buněk nahrazením proteinů, a jsou opravdu slibné, ale ta druhá možnost zřejmě bude rychleji, protože s těmito technologiemi máme více zkušeností. Rakovina je velmi složité onemocnění, má v hrsti naši DNA a bohužel stále mutuje. Proto není jednoduché přijít s lékem okamžitě. Je potřeba dále zkoumat výsledky, abychom dokázali přesně využít mRNA k léčbě či ochraně před rakovinným bujením.

 

Při studování budeme zahrnovat dvě vakcíny. Jedna by měla být zaměřená na běžné projevy, které provází rakovinu, a druhý bude určený speciálně pro každého člověka jedinečně. To znamená, že budou použité vzorky vlastních buněk člověka.

 

zdroj: https://tajemnaasie.cz