V Londýně zřejmě jediný útočník pobodal čtyři lidi

Na severu Londýna byli od sobotního večera do nedělního dopoledne pobodáni čtyři lidé. Pachatel je pravděpodobně napadl, protože byli sami. Policie se domnívá, že všechny čtyři případy má na svědomí stejný člověk. V souvislosti s danými útoky už jednoho muže zadržela. Kvůli nárůstu počtu útoků nožem dostali britští policisté vyšší pravomoci. Nyní prý nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o teroristický útok.

„Oběti byly různého původu a pachatel si je zřejmě vybral proto, že byly samy a bezbranné,” uvedl podle televize Sky News policejní vyšetřovatel.

Na jednu ženu pachatel zaútočil v sobotu ve večerních hodinách, o čtyři hodiny později pak pobodal muže, který je v nemocnici, ale není v ohrožení života.

V kritickém stavu je naopak další muž, který se stal cílem útoku v neděli brzy ráno. Dalšího muže agresor pobodal ten samý den dopoledne, napadený bude mít zřejmě trvalé následky. K obětem se vždy přiblížil zezadu a bodl je do zad.

Policie soudí, že útočníkem mohl být psychicky nemocný člověk. Požádala o pomoc svědky všech čtyř incidentů a vyzvala občany, aby i nadále byli ostražití.

Někde nemusí policie zdůvodňovat kontroly

Británie zažívá výrazný nárůst případů pobodání, letos se například útočilo nožem v lednu na vlakovém nádraží v Manchesteru. Policisté budou kvůli tomu všemu moci nově v sedmi regionech na území Anglie a Walesu, v nichž dochází k většině útoků nožem, využívat rozšířené pravomoci.

Pokud policie označí některou lokalitu jako místo hrozícího násilného útoku, nebude muset zdůvodňovat kontroly lidí žádným podezřením a bude moci zastavit a prohledat kohokoli.

„Policisté jsou v první linii boje proti závažnému násilí a je zásadní, abychom jim poskytli správné nástroje pro výkon jejich práce,” řekl podle britské BBC ministr vnitra Sajid Javid.

Debaty o podobném posilování policejních pravomocí v Británii vždy vyvolávaly kritiku části společnosti, které vadí jejich údajné zneužívání a šikana etnických menšin.

Podle údajů britského zdravotního systému přibylo za posledních pět let dětí a mladých lidí ošetřených s bodnými zraněními téměř o sto procent. Loni bylo v Británii poraněno nožem nejvíce lidí od doby, co se vedou statistiky. Za poslední dva roky zemřelo v zemi po útocích bodnou zbraní 285 lidí.

 

Zdroj :

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/501278-v-londyne-zrejme-jediny-utocnik-pobodal-ctyri-lidi.html

FOTO: Policejní technici na místě útoku u Fore Street v Londýně