V prezidentských volbách na Slovensku zvítězila Čaputová

Rádio G6 - Admin

Po sečtení všech volebních okrsků v prezidentských volbách na Slovensku zvítězila právnička Zuzana Čaputová, která získala celkem 58,41 % hlasů. Pro jejího soupeře místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče hlasovalo ve volbách 41,59 % občanů, uvádí slovenský statistický úřad. Účast u prezidentských voleb činí 41,79 procent.

Prezidentské volby na Slovensku skončily. A poprvé v historii stane v čele tohoto státu žena. Čaputová přiznala, že je pro ni volební výsledek překvapením.

Podle informací Čaputová v druhém kole voleb triumfovala celkem v 50 okresech. Nejvíce hlasů si přitom vysloužila v okrese Dunajská Streda. Šefčovič ovládl celkem 29 okresů, přičemž nejlepšího výsledku dosáhl v Prešovském kraji.

Výsledky voleb tak odpovídají předvolebním průzkumům. Podle agentury Median SK navíc Čaputové svůj hlas odevzdaly především mladší ročníky, ale volili ji také občané ve věku 31-60 let. Maroše Šefčoviče podpořili lidé starší šedesáti let. Na svou stranu se mu podařilo získat i větší část voličů Štefana Harabina či Mariana Kotleby.

První gratulace

Protikandidát Maroš Šefčovič už Čaputové poblahopřál a přiznal porážku. Zároveň poděkoval všem voličům.

Nové prezidentce přišel osobně pogratulovat také současný prezident Andrej Kiska.

S gratulací neotálel ani tamní premiér Peter Pellegrini, který se k vítězství Čaputové vyjádřil na sociálních sítích: „Upřímně gratuluji vítězce prezidentských voleb paní Zuzaně Čaputové. Věřím v konstruktivní spolupráci při řešení problémů Slovenska.“

V prvním kole prezidentských voleb na Slovensku, které se konalo před dvěma týdny, tedy 16. března, Čaputová zvítězila s výsledkem 40,57 % hlasů. Tehdy volební účast činila 48,7 %.

zdroj: cz.sputniknews.com