Šíření života mezi Zemí a Marsem je opět o krok blíže k realizaci. Japonsko se pustilo do prvních pokusů

Rádio G6 - Admin

Japonští vědci poskytli další objev. Existuje možnost, že by jednoduché formy života mohly zvládnout dlouhou cestu mezi Zemí a Marsem bez jakékoli ochrany. Zjistilo se totiž, že některé bakterie jsou rezistentní proti záření a mohou na oběžné dráze přežít nejméně tři roky.

Teorie panspermie

Hypotéza panspermie v podstatě uvádí, že by mohla existovat možnost, že by život za jistých okolností mohl cestovat a šířit se mezi planetami. Transport života mezi sousedními planetami nebo hvězdami závisí na třech fázích procesu:

  • První fáze – cesta do vesmíru z planety, kde život již existuje
  • Druhá fáze – samotná cesta vesmírem
  • Třetí fáze – život přistane na druhé planetě

Jsou-li tedy planety v planetárním systému dostatečně blízko u sebe, pravděpodobnost na šíření života mezi nimi je poměrně vysoká.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Otestování teorie přežití

K otestování teorie se vědci rozhodli umístit bakterii Deinococcus radiodurans, jinak přezdívanou „bakterie Conan“, před Mezinárodní vesmírnou stanici ve vzdálenosti 400 kilometrů od Země. Bakterie přežila i přes trvale drsné prostředí vesmíru, vystavení silnému UV záření a velkým teplotním změnám.

Cestování mezi Zemí a Marsem je možné

Výsledky tak ukazují, že by bakterie mohly zvládnout cestu mezi Zemí a Marsem, aniž by přišly k úhoně. Což otevírá velice zajímavé možnosti. Každý si myslí, že původ života začal na Zemi, ale nová zjištění naznačují, že Země nemusela být jedinou. Život se mohl objevit i na jiných planetách. Vědci se domnívají, že před více než třemi miliardami let byl Mars mnohem teplejší planetou, než je dnes. Byl pokryt řekami a jezery, což byly ideální podmínky, kde by se mohl rozvinout jednoduchý mikrobiální život. Do výzkumu se zapojily sondy Hope ze Spojených arabských emirátů, Tianwen-1 z Číny a Mars 2020 ze Spojených států amerických, přičemž všechny země využívají současný stav, kdy jsou si Země a Mars k sobě blíže než kdy jindy.

zdroj: https://tajemnaasie.cz