Madagaskar odmítl očkování, koronavirus léčí zázračným nápojem

Rádio G6 - Admin

Madagaskarská vláda oznámila, že se nezapojí do iniciativy Covax, která má zemím třetího světa zpřístupnit očkování proti novému typu koronaviru. Tamní autority obyvatele již několik měsíců nabádají k tomu, aby se léčili bylinným nápojem. K Madagaskaru se již přidala i Tanzanie.

 

Iniciativa Covax přitom byla založena právě kvůli obavám, že si rozvojové země nebudou moci vakcínu dovolit. Zakládaly ji Světová zdravotnická organizace (WHO), Evropská komise a francouzská vláda. Má podpořit 92 zemí světa. Do pomoci se odmítla zapojit Trumpova administrativa.

 

Madagaskar zájem o férovou distribuci vakcíny nemá, potvrdila vládní mluvčí Lalatiana Rakotondrazafy Andriatongarivoová. Tamní úřady a zejména prezident, šestačtyřicetiletý Andry Rajoelina, již několik měsíců propagují bylinný nápoj Covid-Organics, který má být údajně léčivem i prevencí proti nemoci COVID-19. Nedávno se Covid-Organics začal prodávat také v podobě pilulek.

 

Podle vládní mluvčí není pravda, že ostrovní stát vakcínu zcela zavrhl. „To je špatná interpretace, jsme ve fázi pozorování,“ řekla francouzskému deníku Le Monde. „Je důležité, aby se výsledky dostavily co nejdříve a země se mohly vrátit k normálu. My na Madagaskaru jsme prozatím velice rádi, že máme tradiční léčivo, které zabraňuje zhoršování nemoci a také ji léčí,“ tvrdí.

 

Prezident vede agresivní kampaň

 

 

Covid-Organics je směsí několika endemitních rostlin, například byliny ravensara aromatica a také pelyňku. Nápoj představil prezidentský úřad, který zajistil také jeho propagaci a distribuci do lékáren po celé zemi. Ve směsi jsou sice některé rostliny úspěšně užívané při léčbě malárie, funkčnost při prevenci a léčbě koronaviru však žádná studie neprokázala. Prezident Rajoelina se proti nedůvěře vůči tomuto nápoji ohrazuje. „Kdyby jej vynalezla některá evropská země, bylo by zde tolik pochybností?“ zeptal se.

 

Údajně léčivé tekutiny se s nadšením ujala také Tanzanie, která rovněž oznámila, že o distribuci vakcíny v rámci platformy Covax nestojí. Krom toho, že byla mezi prvními zeměmi, které začínaly dovážet madagaskarský Covid-Organics, prý pracuje na vlastní bylinné substanci.

 

Odpůrci přístupu madagaskarského prezidenta se obávají důsledků odmítnutí očkování. „Je jisté, že pokud odmítneme vakcínu, bude to mít vliv na důvěryhodnost naší země,“ řekl Le Monde zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Starosti mu dělají také možné ekonomické dopady na Madagaskar.

 

K situaci se vyjádřila také WHO, podle níž mají Afričané právo na léčiva testovaná podle stejných standardů, jako je tomu jinde ve světe. „I když léčba vychází z tradiční medicíny či z rostlinných zdrojů, ověřování její účinnosti a bezpečnosti pomocí klinických testů je naprosto zásadní,“ uvedla organizace. Hlava ostrovního státu však v propagování Covid-Organics pokračuje.

 

Nemoc COVID-19 není jedinou, s níž si afričtí politici zahrávali a u níž oznamovali, že na ni vynalezli zázračné léky, připomněl list African Arguments. Totéž se několikrát dělo v případě AIDS. V roce 2007 oznámil tehdejší prezident Gambie, že má na nemoc efektivní bylinný lék, a navzdory směšným instrukcím, které tvrdily, že zabírá jen v pondělky a čtvrtky, se začal podávat pacientům.

 

 

Clara Zangová

Clara Zangová   redaktorka CNN Prima New / zdroj: https://cnn.iprima.cz