Betlémské hvězda se na nebi rozzáří poprvé od roku 1226

Setkání plynných obrů Jupiteru se Saturnem, kdy téměř splynou v jednu „hvězdu“ se též označuje jako takzvaná Betlémské hvězda. Za okem pozorovatelným úkazem se ale musíme vypravit hluboko do minulosti, konkrétně o 794 let zpět, kdy bylo setkání těchto dvou planet snadno pozorovatelné. Letos bychom se měli této unikátní podívané dočkat 21. prosince. Další příležitost se naskytne až za 60 let!

 

Podle astronomů se tato konjunkce odehrává zhruba jednou za dvacet let, většinou jsou ale planety od sebe mnohem dál, letos se však k sobě dostanou natolik blízko, že je bude možné pozorovat i pouhým okem. Naposledy se podobná událost odehrála v roce 1623.

„Planeta Jupiter oběhne Slunce jednou za 11,86 pozemského roku, Saturn se pohybuje ve větší vzdálenosti, takže jeho „rok“ trvá 29,65 let. Zhruba jednou za dvě desetiletí se proto na pozemské obloze sejdou blízko sebe. A někdy dokonce výjimečně blízko sebe! Samozřejmě pouze díky perspektivě, Jupiter od nás bude ve vzdálenosti 762 milionů kilometrů, Saturn asi dvakrát dále,“ vysvětluje český astronom Jiří Dušek.

Obě planety si budou nejblíže v pondělí 21. prosince. Pokud bude jasno, počkejte si půl hodiny po západu slunce, tedy kolem půl páté odpoledne a hledejte nízko nad jihozápadním obzorem. Šance bude pouze do půl sedmé. Dobře tak udělá ten, kdo vyšplhá na nejbližší kopec.

„V každém případě je třeba si vybrat místo s nerušeným pohledem k jihozápadnímu obzoru, tedy bez stínění domy, stromy či kopci. Namíříte-li na Jupiter se Saturnem dalekohled s velkým zorným polem, zahlédnete v něm obě planety najednou. A s nimi i čtyři Jupiterovy největší měsíce a ve větších přístrojích dokonce Saturnův prstenec a jeho největší měsíc Titan,“ říká Dušek.

 

Dobrá zpráva pro nedočkavé

Pro všechny netrpělivé má astronom dobré zprávy. Planety budou dobře pozorovatelné i o týden dříve, a to ve čtvrtek 17. prosince.

Tak blízko jako letos v prosinci si planety byly naposledy v roce 1623, tedy pouhých 14 let poté, co se na nebe začal dalekohledem dívat Galileo Galilei. Tehdy se ale nacházely poblíž Slunce, takže zmizely v jeho záři a nikdo je nemohl sledovat. Za opravdu snadno pozorovatelnou a velmi těsnou konjunkcí Jupiteru se Saturnem se tak musíme vypravit celých 794 let zpátky, do roku 1226,“ popisuje astronom.

Podle České astronomické společnosti se mnozí odborníci domnívají, že k podobnému setkání došlo už v roce 7 před naším letopočtem, kdy tehdejší pozorovatelé označili tento úkaz za zjevení oznamující příchod spasitele, tedy Betlémskou hvězdu. Jak to bylo doopravdy? Těžko říct, co ale víme jistě je, že planety budeme takto moci pozorovat opět v březnu 2080.

 

Zdroj/foto:www.plzenska.drbma.cz