Zlatuška (10): Závislá maminka se o mě snažila postarat, ale nakonec mi zůstaly oči pro pláč. Už ji nikdy neuvidím

Zlatuška se dostala do Klokánku s vidinou toho, že se brzy bude moci opět nastěhovat ke své matce. Tak jí to alespoň Dorotka slíbila, když ji přivedla. To se bohužel nikdy nestalo. Místo toho teprve desetiletá dívka zažila obrovskou bolest a musela oplakat fakt, že se s maminkou už nikdy neuvidí. Nakonec skončila v dětském domově, předcházel tomu ale smutný příběh.

Snažila se překonat závislost

Dorotka byla ve svých devatenácti letech nucena vykonávat prostituci. Později začala brát heroin, snažila se ale dávat si pozor na to, aby neotěhotněla. Ve třiceti se jí narodila Zlatuška.

Tři roky Dorotka úspěšně se závislostí bojovala. Dcerku vychovávala a snažila se jí dát všechno.

Pak ale opět upadla do problémů. Zlatuška jí byla odebrána a na čas umístěna do dětského domova.

Když se Dorotka po pár letech opět postavila na nohy, dceru si směla vzít. Odvedla ji do první třídy, pomáhala jí s úkoly, roky se o ní starala.

Pak ale nadešel den, kdy už nemohla dál a dovedla tak Zlatušku do Klokánku.

Smutný konec snaživé matky

„Zlatuška si u nás sice velmi rychle zvykla, ale stále se ptala po mamince. Bylo vidět, že se k ní žena chová s láskou a se svými problémy opravdu bojuje,“ říká Klokánek.

Všichni věřili tomu, že se Dorotka dá do pořádku a jednou si opravdu dcerku odvede domů.

Jenomže ona se objevila v Klokánku po dlouhé době, špinavá, smutná, uplakaná.

„Vzala si dívku na delší procházku. Když se vrátila, dlouho ji objímala. Jako kdyby to mělo být naposledy. Tehdy jsme netušili, že to tak skutečně je,“ dodávají tety.

Pár dní na to byla Dorotka nalezena na ulici předávkována. Bohužel převoz do nemocnice nepřežila, a pro Zlatušku tak zbyly jen špatné zprávy.

Dívka se ani nestihla vyrovnat se smrtí matky a už přišla další rána. Musela opustit tety, se kterými si tak rozuměla, své kamarády v Klokánku, a vydat se na cestu do dětského domova.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.

Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.