Žalobce poslal k soudu tři lidi za hromadnou bitku mezi Romy a Ukrajinci

Soud se začne zabývat hromadnou rvačkou mezi Romy a Ukrajinci, při které se letos na začátku prázdnin střetlo v Pardubicích zhruba dvacet lidí. Obžalováni jsou tři aktéři bitky, po níž zůstali zranění.

Článek
Státní zástupce poslal k soudu případ, který letos na začátku prázdnin rozdmýchal v Pardubicích emoce mezi Romy a Ukrajinci.

Za přečin výtržnictví obžaloval tři aktéry hromadné rvačky, při níž se střetlo zhruba dvacet lidí a zůstali po ní i zranění. Seznam Zprávy již dříve napsaly, že v tomto případě byl obžalován jeden Ukrajinec a dva Češi.

„Státní zástupce po prostudování spisu dospěl k závěru, že výsledky vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení obviněných před soud, a na všechny tři obviněné podal obžalobu,“ uvedl pro Seznam Zprávy pardubický okresní státní zástupce Aleš Veselý.

Podání obžaloby potvrdil i mluvčí pardubického okresního soudu Karel Gobernac. K obsahu podané obžaloby se však nechtěl podrobněji vyjadřovat – není tedy například jasné, jaké tresty jsou obžalovaným státním zástupcem navrhovány.

Čistě podle právní kvalifikace mohou obžalovaní v případě odsouzení dostat dva roky ve vězení.

Svědkové potyčky v červenci popisovali, že Romové se s Ukrajinci setkali v hospodě St. Patrick, která stojí u rušné silnice v centru Pardubic. Nejprve na sebe podle tamního číšníka pokřikovali, cizinci poté z hospody odešli, ale když se po několika hodinách vrátili, vzplál už fyzický konflikt.

Jeden ze zraněných Romů krátce po rvačce pro server Romea.cz uvedl, že byli Romové napadeni. Tvrdil, že ho chtěli cizinci během rvačky říznout nožem, což dokládal řeznou ranou se dvěma stehy v obličeji.

V Pardubicích po potyčce uspořádali místní Romové veřejný protest za svoji bezpečnost.

Podobné se konaly také v dalších městech: v Brně nebo v Krupce na Teplicku.

V Brně byla svolána poté, co zemřel mladý Rom poblíž brněnské přehrady při festivalu ohňostrojů. Policie následně zjistila, že ho pobodal sedmatřicetiletý cizinec. Muž skončil ve vazbě, z ní ho ale v srpnu propustil soud, protože podle něho nešlo o vraždu.

V Krupce Romové demonstrovali kvůli obavám o svoji bezpečnost, a to kvůli neověřené informaci, že cizinci ve městě sexuálně obtěžovali romské děti. Toto tvrzení ale policie následně nepotvrdila.

 

zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/

foto:youtube.com / ilustrační