Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

Rádio G6 - Admin

Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent za týden. Ambulance praktických dětských lékařů se plní dětmi, které mají jiné virózy než covid, v některých regionech jsou kvůli tomu zaplněna i dětská oddělení nemocnic. Novinářům to dnes řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Zátěž, kterou způsobuje epidemie covidu společně s rostoucím výskytem respiračních viróz, může podle hlavní hygieničky dolehnout především na ordinace praktických lékařů, ale i na nemocnice. „Už teď vidíme, že v některých regionech jsou naplněné dětské nemocnice tím, že děti choří těmito onemocněními,“ řekla Svrčinová.

Připomněla, že proti šíření ostatních respiračních viróz pomáhají stejná opatření jako proti šíření koronaviru. V minulé sezoně se v důsledku protiepidemických opatření kvůli covidu-19 šíření respiračních virů výrazně snížilo, laboratoře nezaznamenaly ani jeden případ chřipky.

Na to, že do nemocnic nyní míří více dětí kvůli respiračním virózám, upozornil minulý týden i Státní zdravotní ústav. Podle něj se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek.

Zdroj: https://eurozpravy.cz