Rom po policejním zásahu v Teplicích zemřel na intoxikaci pervitinem, uvedl znalec

Úmrtí muže, který v červnu zemřel po policejním zásahu v Teplicích, nemělo souvislost se zásahem. Tvrdí to znalecký posudek, který policie nechala vypracovat. V úterý zveřejnila výsledek.

„Policie obdržela závěrečnou pitevní zprávu k případu muže, který zemřel krátce po zadržení policií. Znalecký posudek konstatuje, že mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje žádná souvislost. Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem,“ uvedla mluvčí policie Šárka Poláčková.

Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června. Šestačtyřicetiletý Stanislav Tomáš zemřel v sanitce poté, co proti němu policisté použili donucovací prostředky.

Mladý muž rozbíjí auto rukou i hlavou

Z amatérského videozáběru je patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli jednomu z mužů na krku. Bezpečnostní složky vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítly; uvádějí, že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky.

Pitva podle policie neodhalila známky poranění orgánů ani dušení; podle jejích závěrů měl muž v těle pervitin a zemřel na selhání srdce. Kvůli mužově smrti se konalo několik demonstrací, jejich účastníci dávali najevo názor, že policie pochybila. Případ vzbudil pozornost nejen v České republice.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) již dříve oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.

[zdroj: https://www.novinky.cz]