V Česku padla hranice dvou tisíc případů denně, počet hospitalizovaných vzrostl o třetinu

Ve středu potvrdily testy nákazu novým typem koronaviru u 2139 lidí. Poprvé tak padla hranice dvou tisíců nových případů za den, ještě na začátku minulého týdne jich denně nebylo ani tisíc. Většina nakažených má lehký průběh, roste ale i počet hospitalizovaných.

Počty nakažených rekordně rostou už druhý týden, minulý týden v úterý denní přírůstek poprvé překonal tisícovku. Podle posledních dat ministerstva zdravotnictví má aktuálně nákazu nemocí covid-19 17 619 lidí. Ve středu testy nemoc potvrdily u 2139 lidí, což je o 464 více než v úterý.

V nemocnicích bylo s koronavirem podle dat k úterý 388 lidí, o 55 víc než předchozí den. Pacientů v těžkém stavu je 81, za poslední týden jich přibylo o více než čtvrtinu. Nemocnice podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19 než nyní, a to i vážných případů.

V absolutních číslech vykazují české statistiky stejný přírůstek nemocných jako u osmkrát většího Německa (2139 českých ku 2194 německým případům); při přepočtu počtu nově nakažených na sto tisíc obyvatel, což je běžný ukazatel, s nímž evropské země v době pandemie pracují, je česká bilance oproti té německé osminásobná (200 ku 26,4) a vysoce převyšuje i sousední Rakousko (86,7), Slovensko (16,9) a Polsko (15,8).

Nákaza se nejvíc šíří v okolí Prahy. Vojtěch nevyloučil nová opatření

Nejvýrazněji se nyní nákaza šíří v Praze a v přilehlých středočeských okresech, ale také na Kroměřížsku, jižním Plzeňsku, Uherskohradišťsku a Chebsku. V Praze hygienici za posledních sedm dní potvrdili 155 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Kroměřížsko se 150 případy, Praha-východ se 135 případy a Berounsko s téměř 133 případy na 100 000 obyvatel.

Od čtvrtka 10. září platí v celém Česku povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov. Ministerstvo zdravotnictví zároveň vyzvalo občany k dodržování základních hygienických pravidel pod zkratkou 3R – roušky, umyté ruce, dvoumetrové rozestupy.

Od pátečních 18:00 zakáže ministerstvo zdravotnictví vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení budou muset být vstupenky prodávané na konkrétní místo. „V tuto chvíli je naší prioritou zastavit počínající exponenciální nárůst pozitivních případů. Nemohu však vyloučit další opatření,“ uvedl ve středu ministr Vojtěch. Na čtvrtek je plánovaná ministerská tisková konference.

zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz