Jaroslav Uhlíř slaví 75 let: Nemilosrdné stáří si u slavného skladatele vybírá krutou daň

Rádio G6 - Admin

Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř (75) už desítky let baví generace diváků svými chytlavými melodiemi. Kdo by neznal jeho songy Dělání, Holubí dům, Stříbrný vítr, Do naší hospody, Hajný je lesa pán, Vlnitý plech, Když se zamiluje kůň nebo Ani k stáru, jimž vdechl život? Zdraví k němu bohužel nyní není milosrdné.


Jaroslav Uhlíř už jako malý tíhl k hudbě, když zpíval v dětském sboru. Se svým celoživotním parťákem, textařem, scenáristou a hercem Zdeňkem Svěrákem, se seznámil v Českém rozhlase, kde byl zaměstnán jako hudební skladatel. Tohle přátelské sblížení bylo pro oba osudové. Spolu dali vzniknout takovému množství legendárních písniček, že je už jen tak někdo nepředstihne. Umělec se na zářijovou oslavu tři čtvrtě století velmi těšil. „Bude to zajímavé. Nějaká oslava určitě bude, přece jenom už to je důležité číslo. Jestli mu plány nepřekazil zdravotní stav nebo koronavirus, to se nám zjistit nepodařilo.

„Manžel je nemocný, je to ale záležitost i stáří. A to rušení koncertů kvůli pandemii mu vůbec nepomohlo a rozpad kapely také ne. Naopak, to ty jeho neduhy ještě odpálilo,“ Umělec se jí snaží pomoci s otevřením nové kavárny v centru Prahy a doufá, že už brzy zase usedne ke klavíru a bude bavit malé i velké, což je největší radost jeho života. Nezbývá, než mu držet palce, ať se všechno zlepší a má se skvěle.

Vědělo se, že skladatel má problémy se srdcem, nezbytně musí brát léky, bez nichž by se jeho zdravotní stav mohl velmi brzy rapidně zhoršit. Jak nám ostatně za pomoci manželky přiznal, má dokonce doma defibrilátor, asi pro případ srdečních problémů, a link zjišťující srdeční arytmii.

zdroj:https://www.extra.cz