Umíráte horkem? 7 pravidel, jak udržet tělo v chladu

Pongo Koloman Moderátor

Zatímco před zimou se zachumláte do péřovky, před parnem se schováte jen těžko. Vzhledem k tomu, že nemálo horkých dnů je ještě před námi, doporučujeme se na to připravit. Tohle jsou základní pravidla.


Jestli máte rádi tropické teploty, pak si následující dny užijete. Teploměr se totiž přes den bude pohybovat kolem 30 °C a místy tuto hranici hravě překročí, a to zejména v neděli. Ať už jste milovníky letního počasí, anebo máte raději chladněji, je důležité se chránit. Nápor na organismus je mnohem větší, tak mu to trochu ulehčete. A zároveň to uleví i vám a vašim pocitům. Co dělat, abyste nebyli hotoví vedrem?


1. Ze všeho nejdůležitější je pít vodu

V horkém počasí tělo spotřebuje mnohem více tekutin než běžně. Právě díky nim se totiž může ochlazovat. Pijte proto průběžně celý den a nečekejte na to, až dostanete žízeň. Nejvhodnější je pít čistou pramenitou vodu, ideálně ochucenou citrusovými plody, které podporují hydrataci. Vypít byste měli alespoň tři litry tekutin a při fyzické zátěži ještě o něco více.


2. …a nepít alkohol

Naopak alkoholických nápojů se vyvarujte, a to včetně oblíbeného piva. To vás možná v první chvíli osvěží, celkově ale jeho konzumace vede k zahřívání organismu. Alkohol navíc dehydratuje, proto když už se ho rozhodnete pít, musíte ještě o trochu zvýšit příjem vody.


3. Nejezte příliš slaná a kořeněná jídla

Ve vedrech by měly mít přednost lehčí zeleninové pokrmy. Problematická mohou být těžká tučná jídla i některá koření – především ostré druhy jako pepř, zázvor nebo chilli, které zvyšují pocení.

V případě, že se potíte opravdu hodně, určitě si hlídejte příjem soli. Jeden litr potu totiž obsahuje doporučenou denní dávku soli. Ve vedrech nemusíte ale solit více, spíš sodík doplňujte vhodně zvolenými iontovými nápoji.


4. Oblékněte se do bavlny

Syntetické tkaniny nesají pot a jsou neprodyšné, tudíž kůže nemá dostatečný přísun vzduchu, který potřebuje. Volte proto raději kousky světlejších barev a z přírodních materiálů, třeba ze stoprocentní bavlny nebo lnu.

5. Termální voda do každé kabelky

Až vylezete upocení z přehřátého autobusu, máloco vám přinese tak rychlou spásu jako termální voda ve spreji. Tyto čistě přírodní kosmetické přípravky podporují zvlhčení pleti a jsou obohaceny o železo, draslík a vápník. V horkých letních dnech je to ideální osvěžení. Navíc je můžete použít i přes make-up, ten se díky jemné mlze, kterou sprej vytvoří, ani nepohne.


6. Chlaďte si krk

Když jste doma, nebo na místě, kde můžete být trochu uvolněnější, zchlaďte si krk ledovým ručníkem. Jednoduše malý ručník zmrazte nebo namočte do vody a přiložte si ho na šíji. Zajímavým faktem totiž je, že centrum pro regulaci teploty se nachází v mozkovém kmenu, který je zčásti umístěn právě v oblasti krku.

7. Uvolněte se

Když se budete topit ve vlastním potu, stejně nebudete působit moc přitažlivě. Proto trochu slevte z požadavků na módu. To znamená – neberte si složité páskové boty ani boty na podpatku, nechte doma také všemožné korále a bižuterii, a pokud máte dlouhé vlasy, nenechávejte je rozpuštěné. Udělejte si cop nebo culík.

Nezapomeňte, že vedra těžko snáší i zvířátka. Víte, jak ochladit psa a že byste měli mít na zahradě pítko pro ptáčky


zdroj:https://www.prozeny.cz