Roznera z SPD policii nevydávejte, doporučil mandátový a imunitní výbor

Rádio G6 - Admin

Slova o „neexistujícím pseudokoncentráku“ nejspíš poslanci SPD Miloslavu Roznerovi projdou. Mandátový a imunitní výbor doporučil Sněmovně, aby nevyhověla policejní žádosti a nevydala Roznera k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech u Písku. Celá Sněmovna by mohla o Roznerovi hlasovat příští týden ve středu.

Novinářům o rozhodnutí výboru jako první řekla členka výboru Taťána Malá z hnutí ANO. „Výbor rozhodl velkou většinou,“ řekl iDNES.cz poslanec KDU-ČSL Marek Výborný a potvrdil to pak i předseda výboru Stanislav Grospič z KSČM.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Sešlo se kvůli tomu hned několik trestních oznámení. Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Výbor, který si na středeční zasedání si výbor pozval dohledovou státní zástupkyni z Městského státního zastupitelství v Praze na návrh exministryně spravedlnosti za ANO Heleny Válkové přijal usnesení, že výrok Roznera byl „nevhodný“. Podle Miroslavy Němcové slovo nevhodný nedostatečné, adekvátní by bylo, kdyby poslanci řekli, že Roznerův výrok byl odsouzeníhodný.

Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí už proto deklarovali, že budou při jednání Sněmovny proti vydání Roznera. „Jsme přesvědčeni o tom, že celá ta věc je zpolitizovaná s cílem poškodit hnutí SPD,“ řekl novinářům Radek Rozvoral z SPD.

„Poslanec Rozner, pokud mu skončí mandát, bude dál čelit trestnímu stíhání,“ řekl předseda mandátového a imunitního výboru Grospič. On sám hlasoval proti vydání poslance.

Lidé v průvodu žádali odvolání Roznera (2/2018):

Odvolejte Okamuru a Roznera, žádali lidé v průvodu | (0:48) | video: iDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozner-mandatovy-a-imunitni-vybor-imunita-tabor-lety.A190306_134110_domaci_kop

foto zdroj :Poslanec SPD Miloslav Rozner, který tábor v Letech u Písku, kde za války umírali Romové, označili za neexistující pseudokoncentrák. | foto:  Petr Topič, MAFRA