Aťka Janoušková, Ve věku 88 let zemřela , nezapomenutelný hlas včelky Máji.

Rádio G6 - Admin

Týden před svými 89. narozeninami zemřela herečka Aťka Janoušková. Informoval o tom Český rozhlas. Svůj hlas propůjčila celé řadě postav z pohádek. Patrně nejznámější postavičkou, kterou namluvila, je včelka Mája.

Jejím hlasem mluvila i Beruška z Broučků nebo Marcelka z Robota Emila, za své výkony v dabingu, u jehož zrodu stála, měla Cenu Františka Filipovského. Objevila jsem též v několika filmech včetně oscarového Amadea.

Ze seriálu Včelka MájaVčelka Mája

Aťka, rodným jménem Vlasta Janoušková se od dětství věnovala divadlu, zejména baletu, vstoupila také do Dismanova rozhlasového souboru. Po válce  vystupovala v estrádních a kabaretních pořadech s Emanem Fialou, Josefem Zímou či s R.A. Dvorským.

Její maličký vzrůst a dětský hlas ji předurčovaly k okruhu rolí zejména v pohádkách včetně animovaných. Vedle Včelky Máji a Broučků namluvila i cyklus Příběhy včelích medvídků, uplatnila se též v reklamě.

Dorostla pouze do výšky sto dvaceti centimetrů a v mládí se pokoušela s poruchou vývojového růstu bojovat, nicméně od léčby sama ustoupila. Ale fakt, že tak přišla o řadu rolí, nic nezměnil na její veselé povaze. Až do svých devětasedmdesáti například bavila diváky v Rychlých šípech v pražském Rokoku.

V roce 2009 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos domácímu dabingu. Při přebírání ceny tehdy novinářům řekla, že za pět desítek let, co se dabingu do té doby věnovala, dabovala obrovské množství nejrůznějších zvířat, včetně hmyzu.

Počty zvířátek podle ní dokonce převažovaly nad lidskými rolemi. „Samozřejmě nejvíce vzpomínám na včelku Máju, to byla moje nejúspěšnější role, která měla velkou odezvu,“ uvedla.

Autoři: iDNES.cz, ČTK,

Zdroj: https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/atka-janouskova-umrti.A190309_182901_filmvideo_bur

foto zdroj : Aťka Janoušková na snímku z roku 2001  Autor: ČTK