Projev Milana Mazurka o odpovědnosti výrobců vakcín a pokutách je plný nepravd

Rádio G6 - Admin

Virálním se stalo video Milana Mazurka, který v současnosti působí jako nezařazený poslanec Národní rady Slovenské republiky. Byl zvolen za politickou stranu Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko. Mazurek byl v minulosti odsouzen za trestný čin hanobení národa, rasy či přesvědčení.

 

Ve videu se Mazurek věnuje odpovědnosti výrobců vakcín a tvrdí, že společnosti vyrábějící vakcíny v minulosti dostaly tučné pokuty za nesrovnalosti v studiích.

 

Výrobci vakcín samozřejmě jsou odpovědní za případnou újmu způsobenou vadou vakcín dle příslušných ustanovení občanského zákoníku, která implementují EU směrnici o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se odpovědnosti za vadné výrobky (tzv. Product Liability Directive). Za vedlejší účinky, které jsou známé z klinických studií přebírá odpovědnost stát. To však není žádnou novinkou. Stejně to platí i u ostatních vakcín hrazených z veřejného pojištění.

 

Farmaceutické společnosti v minulosti byly skutečně pokutovány. Ale ne za falšování klinických studií jak tvrdí poslanec. Společnost Pfizer byla pokutovaná za klamavou reklamu a nesprávné označení léků. Společnost Johnson & Johnson dostala pokutu za podplácení lékařů, když usilovala u lékařů, aby zvýhodňovali léky od jejich farmaceutické společnosti. Astra Zeneca za stejným účelem ve letech 2005-2010 uplácela státní úředníky v Rusku a v Číně. Ani jeden případ se však netýkal falšování studií.

zdroj: https://manipulatori.cz

 

zdroj: https://www.facebook.com/vendelinizabela/