Po vakcíně zemřelo v Evropě přes pět tisíc lidí. Europoslankyně chce fond pro odškodnění

Francouzská europoslankyně Virginie Joronová požaduje, aby Brusel spustil fond pro odškodnění obětí covidové vakcíny. Podle ní už kvůli koronavirovému očkování zemřelo přes pět tisíc lidí. Politička vychází z dat Evropské agentury pro léčivé přípravky, která eviduje dosud nepotvrzená hlášení nežádoucích projevů vakcíny, které skončily smrtí. K červenci se v Unii podalo 370 milionů dávek.

Koronavirové vakcíny budí od počátku své existence vášně po celém světě. Úřady proto k hlášením o nežádoucích účincích přistupují mimořádně citlivě. Stejně tak Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která jednotlivá očkování schválila a nyní shromažďuje data o nežádoucích projevech.

Již červencové statistiky ukazují, že po koronavirové vakcíně v Evropské unii zemřelo přes pět tisíc lidí. Tento na první pohled děsivý údaj však má několik ale. EMA pouze uznává, že k úmrtí došlo po vakcíně (v časovém významu), ale dosud nepotvrdila, že by lidé měli zemřít přímo kvůli nežádoucím účinkům očkování.

Údaje o podezření na smrt po vakcíně je také zapotřebí dát do kontextu čísla aplikovaných dávek. V případě Pfizeru se v červenci evidovalo 3 848 podezření na úmrtí po vakcíně, v Evropské unii už se ale v tu dobu podalo 276 milionů dávek tohoto očkování. Podobné je to u červencových dat AstraZenecy (938 podezření na smrt, 58 milionů podaných dávek) i Moderny (347 podezření na úmrtí, 35 milionů podaných dávek).

Neurologické poruchy po Pfizeru?
Francouzská europoslankyně Joronová došla k závěru, že více než pět tisíc případů je dostatečný počet na to, aby se jimi začala Evropská unie zabývat. Požaduje, aby vznikl Evropský fond pro odškodnění obětí očkování proti onemocnění COVID-19.

Politička uvádí, že vedle pěti tisíc pravděpodobných obětí vakcíny byl nahlášen zhruba milion nežádoucích účinků očkování. „Závažné neurologické účinky se údajně projevily u přibližně 75 tisíc osob po očkování vakcínou Pfizer,“ píše se v návrhu, který by měl řešit Evropský parlament. V případě schválení by se jím zabývala Evropská komise.

„O kupních smlouvách jednala Evropská komise a nepřála si, aby farmaceutické laboratoře nesly odpovědnost. Poslanci EP neměli ke smlouvám přístup během jednání,“ uvádí se v usnesení Joronové důvody pro vznik fondu pro odškodnění.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/