Po vakcíně zemřelo v Evropě přes pět tisíc lidí. Europoslankyně chce fond pro odškodnění

Rádio G6 - Admin

Francouzská europoslankyně Virginie Joronová požaduje, aby Brusel spustil fond pro odškodnění obětí covidové vakcíny. Podle ní už kvůli koronavirovému očkování zemřelo přes pět tisíc lidí. Politička vychází z dat Evropské agentury pro léčivé přípravky, která eviduje dosud nepotvrzená hlášení nežádoucích projevů vakcíny, které skončily smrtí. K červenci se v Unii podalo 370 milionů dávek.

Koronavirové vakcíny budí od počátku své existence vášně po celém světě. Úřady proto k hlášením o nežádoucích účincích přistupují mimořádně citlivě. Stejně tak Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která jednotlivá očkování schválila a nyní shromažďuje data o nežádoucích projevech.

Již červencové statistiky ukazují, že po koronavirové vakcíně v Evropské unii zemřelo přes pět tisíc lidí. Tento na první pohled děsivý údaj však má několik ale. EMA pouze uznává, že k úmrtí došlo po vakcíně (v časovém významu), ale dosud nepotvrdila, že by lidé měli zemřít přímo kvůli nežádoucím účinkům očkování.

Údaje o podezření na smrt po vakcíně je také zapotřebí dát do kontextu čísla aplikovaných dávek. V případě Pfizeru se v červenci evidovalo 3 848 podezření na úmrtí po vakcíně, v Evropské unii už se ale v tu dobu podalo 276 milionů dávek tohoto očkování. Podobné je to u červencových dat AstraZenecy (938 podezření na smrt, 58 milionů podaných dávek) i Moderny (347 podezření na úmrtí, 35 milionů podaných dávek).

Neurologické poruchy po Pfizeru?
Francouzská europoslankyně Joronová došla k závěru, že více než pět tisíc případů je dostatečný počet na to, aby se jimi začala Evropská unie zabývat. Požaduje, aby vznikl Evropský fond pro odškodnění obětí očkování proti onemocnění COVID-19.

Politička uvádí, že vedle pěti tisíc pravděpodobných obětí vakcíny byl nahlášen zhruba milion nežádoucích účinků očkování. „Závažné neurologické účinky se údajně projevily u přibližně 75 tisíc osob po očkování vakcínou Pfizer,“ píše se v návrhu, který by měl řešit Evropský parlament. V případě schválení by se jím zabývala Evropská komise.

„O kupních smlouvách jednala Evropská komise a nepřála si, aby farmaceutické laboratoře nesly odpovědnost. Poslanci EP neměli ke smlouvám přístup během jednání,“ uvádí se v usnesení Joronové důvody pro vznik fondu pro odškodnění.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/