Zemřel legendární hudebník Miro Žbirka

Rádio G6 - Admin

Ve věku 69 let zemřel slovenský zpěvák Miroslav Žbirka, zvaný Meky. Smutná zpráva se objevila na jeho Facebooku, informoval o ní také slovenský deník SME, jemuž ji potvrdil zpěvákův PR manažer.

 

„Přátelé, dostihl mě nějaký zákeřný bacil,“ napsal Meky Žbirka před měsícem na svém Facebooku. „Posílejte energii, budu ji potřebovat.“

Žbirka se narodil 21. října 1952 v Bratislavě slovenskému otci Šimonu Žbirkovi a anglické matce Ruth Galeové. Zpíval ve slovenštině i angličtině, jeho celoživotní hudební láskou byli Beatles.

Stál u založení kapely Modus, s níž v roce 1977 získal Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev. V roce 1981 společně s Lacem Lučeničem Modus opustil a založil skupinu Limit. O rok později získal Zlatého slavíka, po Waldemaru Matuškovi byl teprve druhým zpěvákem, který dokázal porazit Karla Gotta.

 

Zpěvák a skladatel Meky Žbirka, v období natáčení Modrého alba

 

Byl protipólem „hvězdy“, v saku, s brýlemi a plachým chlapeckým úsměvem to byl stále ten „nemoderný chalan“, jak zní titul jednoho jeho alba. V genech měl typický britský suchý humor a úžasnou schopnost sebeironie.Meky Žbirka byl založením melodik, zmíněná náklonnost ke slavné liverpoolské čtyřce a britské hudbě obecně se projevovala ve schopnosti napsat lehkou rukou nekomplikovanou, přirozeně chytlavou písničku, která ale neomrzí ani po mnoha přehráních.

Jeho hity 22 dní, Biely kvet, Prvá, Balada o poľných vtákoch a mnohé další patřily k tomu lepšímu, co nabídla „oficiální“ pop music 80. let. Neztratil se ale ani po revoluci, i když zájem o něj na nějaký čas ochabl. V roce 2001 se mu podařil parádní comeback s Modrým albem, které nedávno vyšlo v reedici na vinylu a doprovodil ho půlhodinový dokument režiséra Šimona Šafránka. Ten se Žbirkou natočil i celovečerní dokumentární snímek Meky.

V prosinci 2019 Meky oslavil koncertem v O2 areně čtyřicet let na hudebné scéně. Přizval si několik hostů, například zpěvačky Marthu, Magdalenu Šalamounovou a Katarínu Knechtovou, nevidomou klavíristku Ráchel Skleničkovou nebo fotbalového brankáře Petra Čecha.

Dorazili i britští muzikanti, s nimiž natočil v roce 2018 v prostorách slavného studia Abbey Road desku Double Album. Šlo o hudebníky, kteří spolupracovali s Paulem McCartneyem a oslavenec si s nimi střihl několik beatlovských skladeb.

Letos v březnu Žbirka odehrál v Lucerna Music Baru koncert bez publika, který se streamoval na jeho Facebooku. V zákulisí mi prozradil, že pracuje na nových písničkách, materiálu měl podle vlastních slov díky pandemii na dvě alba. Jednou z novinek byla skladba Slovenská, určená pro film Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy, k níž vznikl i videoklip.

Autor: 

Zdroj: https://www.idnes.cz/