Nemocná rychlobruslařská šampionka zemřela

Mistryně světa a Evropy v rychlobruslení na krátké dráze Lara van Ruijvenová po krátké nemoci ve věku 27 let zemřela v nemocnici ve francouzském Perpignanu. O úmrtí olympijské medailistky, u níž se v červnu při soustředění v Pyrenejích projevilo autoimunitní onemocnění, informoval nizozemský svaz.

„Právě jsme obdrželi hroznou zprávu. Je to ztráta pro sportovní svět,“ uvedl v první reakci reprezentační trenér Jeroen Otter. „A obrovská rána pro celý náš úzce propojený tým.“

Někteří členové národního týmu zůstávali i po hospitalizaci Van Riujvenové na soustředění v pyrenejském Font Romeu, navštěvovali blízkou nemocnici, ale dostávalo se jim tam špatných zpráv.

„Je nemožné pochopit, že je tak náhle vytržena z našeho světa. Příteli, rodině i dalším blízkým přejeme hodně sil, aby se dokázali vyrovnat s nesmírnou ztrátou,“ připojil se Herman de Haan, ředitel svazu.

Závodnice bojovala o život v Perpignanu, od 29. června tam byla v umělém kómatu, její stav se od té doby ještě zhoršoval.

Van Ruijvenové bylo diagnostikováno autoimunitní onemocnění, jež mimo jiné způsobuje vnitřní krvácení. Kvůli tomu se olympijská medailistka podrobila operacím, ale její stav byl  stále kritický.

V posledních dnech se objevovaly nové komplikace, které se zpočátku zdály být pod kontrolou lékařů. Dnes ráno však přišly podle nizozemských médií zprávy, že uzdravení je vyloučeno. V podveřer zemřela v přítomnosti svých blízkých.

Van Ruijvenová se na loňském MS stala mistryní světa na 500 metrů. Z evropských šampionátů má pět zlatých medailí ze závodu družstev na 3000 metrů a letos v lednu v Debrecínu získala stříbro i na kilometru. Na ZOH 2018 v Pchjongčchangu vybojovala s nizozemským družstvem bronz.

vap, ČTKSport.cz