Svět má nejvíce nakažených za den. Největší hrozbou není koronavirus, míní šéf WHO

Rádio G6 - Admin

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Foto: Denis Balibouse, Reuters

Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala v pátek 228 102 nových případů koronaviru na celém světě. Jedná se o dosud nejvyšší denní číslo. Podle krizového experta WHO Mikea Ryana je vymýcení koronaviru nepravděpodobné. Šéf organizace Tedros Ghebreyesus pak poznamenal, že virus sám není největší hrozbou, čímž zřejmě narážel na politiky.

„Udušením hnízd infekce může svět případně zabránit nejhoršímu scénáři, kdy by nastaly druhé vrcholy pandemie s nutností opět vyhlašovat karanténní opatření,“ řekl Ryan.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodal, že největší hrozbou „není virus samotný, ale nedostatek vůdčích schopností a solidarity ve všech zemích světa“.

odle serveru CNN tím Ghebreyesus narážel zejména na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten WHO kritizoval, že boj proti koronaviru nezvládla, následně USA přestaly organizaci finančně podporovat. Spojené státy přitom mají suverénně nejvíce nakažených i mrtvých a virus se v zemi nedaří zastavit.

„Jak složité je pro lidstvo spojit se v boji proti společnému nepříteli? Copak nerozumíme tomu, že jakýkoli rozkol mezi námi poskytuje viru výhodu?“ tázal se Ghebreyesus během své řeči.

Koronavirem se dosud na světě nakazilo přes 12,3 milionu lidí. Počet fatálních případů v pátek překročil hranici 550 tisíc. Zhruba 40 procent všech případů je přitom z USA a Brazílie.

V Česku počet případů překročil v pátek 13 tisíc.

více na : https://www.novinky.cz