Jak dopadl muž, který jako jediný Němec v davu nehajloval?

Rádio G6 - Admin

Na sociálních sítích dodnes koluje černobílá fotka, na níž je zachycen dav hajlujících lidí, zjevně účastníků nějakého politického shromáždění. Na fotce je vidět jeden jediný člověk, který nemá zdviženou pravici a zjevně se mu na shromáždění nacistů nelíbí. Tím člověkem byl August Landmesser.
Snímek zachycuje shromáždění, které se konalo 13. června roku 1936 v hamburských loděnicích Blohm Voss. Byla to oslava spojená se spuštěním lodi Horst Wessel na vodu. Wessel byl mimochodem nacistický aktivista zabitý komunisty v roce 1930. Nacisté z něj učinili mučedníka a ikonu a pojmenovali po něm i toto plavidlo.

Landmesser vstoupil do nacistické strany v roce 1931. Doufal, že mu to pomůže ve snaze získat práci. O čtyři roky později byl ale ze strany vyloučen, protože se zamiloval do Židovky Irmy Ecklerové a chtěl si ji vzít. To pochopitelně bylo to poslední, co si mohl řádný člen nacistické strany dovolit.

Chtěli se vzít, ale měsíc před sňatkem začal platit zákon, který svazky Němců a Židů zakazoval. Toho roku se jim také narodila dcera Irma. Pár se pokusil utéct do Dánska, ale byli zadrženi a uvězněni. Ecklerová byla nejprve shledána vinnou, ale pak byla osvobozena pro nedostatek důkazů. Sama u soudu vždy tvrdila, že si nebyla vědoma, že je čistokrevná Židovka. Soud ale oba upozornil, že stačí ještě jeden prohřešek, a oba půjdou na mnoho let do vězení. Landmesser vztah neukončil, naopak se jím nijak netajil, takže se stalo to, co se stát muselo. Oba byli zatčeni a uvězněni. Landmesser byl poslán do koncentračního tábora v Börgermooru. Ecklerová skončila ve vězení v Fuhlsbüttelu, kde se jí narodila druhá dcera Irene. Ecklerová prošla několika dalšími koncentračními tábory, odkud už se nevrátila. Má se za to, že zemřela v Bernburgu v roce 1942.

Landmesser byl propuštěn z koncentráku v roce 1941 a pracoval jako pomocný dělník v docích. V roce 1944 jej odvedli jako nespolehlivého do trestného oddílu v rámci 999. pevnostní divize. 17. října roku 1944 zemřel v bojích v Chorvatsku. V roce 1951 město Hamburg retroaktivovalo manželství Landmessera a Ecklerové, které tak bylo posmrtně uděleno jméno Landmesserová. Dcera Ingrid přijala toto příjmení, zatímco druhá dcera Irene si ponechala příjmení Ecklerová.

zdroj: https://www.extrastory.cz