Německo považuje ČR za rizikovou oblast, výjimkou mají pouze dva kraje

Zdenek Zoubecek

Nákaza koronavirem byla v úterý v Česku potvrzena u 2392 lidí, což je druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Dnes k 18:00 přibylo 1091 případů, více než v úterý za stejnou dobu. Dnes také stoupl počet úmrtí lidí s nemocí covid-19 o 11, přitom většinou přibývají za den pouze jednotky úmrtí. Německo teď večer oznámilo, že s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje považuje území České republiky za epidemicky rizikovou oblast.

Nemocných je nyní podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví více než vyléčených, podobná situace byla naposledy v dubnu. S nemocí se nyní potýká 26 984 lidí, vyléčených za celou dobu epidemie je 26 709 a zemřelých 551. Většina nakažených má mírný průběh nemoci. Hospitalizováno je ale rekordních 628 lidí, z toho 120 ve vážném stavu, také nejvíc od začátku epidemie.

Počty nakažených se v zemi výrazněji zvyšují v posledních zhruba dvou týdnech. V úterý 8. září denní nárůsty potvrzených případů koronaviru poprvé překonaly tisícovku, minulou středu 2000 a ve čtvrtek 3000. Tehdy laboratoře zaznamenaly 3126 pozitivních testů, dosud nejvíce za jeden den. Jen od začátku září přibylo v Česku skoro 30 tisíc potvrzených případů covidu-19. V celém Plzeňském kraji bylo podle včerejších údajů hygieniků 871 nemocných covidem-19. Hygienická stanice ale čísla dnešní den neaktualizovala.

Nárůst počtu nových případů podle ministerstva zdravotnictví souvisí také s velkým objemem testů. V srpnu počet testů za den jen jednou překročil 10 tisíc, zatímco minulý týden počet testů v pracovních dnech neklesl pod 17 400 a ve čtvrtek překročil rekordních 23 tisíc. V pondělí laboratoře provedly přes 19 tisíc testů a v úterý přes 21 tisíc. V úterý stoupl i podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z pondělních 7,7 procenta na zhruba 11,2 procenta.

Nejvýrazněji se nákaza šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili přes 234 případů v přepočtu na 100.000 obyvatel, následuje Praha-východ se zhruba 223 případy, Praha-západ se 201 případy a Uherskohradišťsko se 185 případy. Na Liberecko připadá v posledním týdnu 183 nakažených na 100.000 obyvatel a na okres Plzeň-město 181 případů.

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo další opatření, která mají omezit šíření covidu-19. Restaurace a bary budou muset od čtvrtka zavírat ve 22:00 a zpřísní se také regulace počtu lidí na venkovních i vnitřních akcích. Uzavření prvního stupně základních škol ale podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nepřichází v úvahu. Zpřísněná opatření budou podle Prymuly po 14 dnech zrušena, pokud povedou ke snížení klíčových ukazatelů šíření infekce.

Německo nyní s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje považuje území České republiky za epidemicky rizikovou oblast. Dnes večer to oznámil Institut Roberta Kocha, který tak učinil po rozhodnutí grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Hranice mezi Českem a Německem zůstávají otevřené, nutné je ale dodržovat zpřísněná karanténní opatření, za jejichž porušení hrozí pokuty i několik tisíc eur (desítky tisíc korun). Výjimku mají nadále pendleři či řidiči kamionů.

 

 

 

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz