Počty nemocných s koronavirem v ČR letí opět nahoru, stoupá i počet úmrtí

V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes přibyla další tři úmrtí na celkových 567 případů. Laboratoře v Česku odhalily ve středu 2309 nově nakažených. Za dnešek přibylo zatím 1286 případů, což je nejvyšší podvečerní přírůstek od minulého čtvrtka. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku září zemřelo 142 lidí s koronavirem, z toho téměř polovina za posledních sedm dní. Za celý srpen zemřelo 45 lidí s covidem a v červenci 35. Ministerstvo upozorňuje, že statistika zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid-19 bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí.

V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 670 pacientů s koronavirem, z toho 131 v těžkém stavu. Oba údaje jsou nejvyšší od začátku epidemie v Česku. Od začátku září se počet hospitalizovaných zvýšil bezmála na čtyřnásobek, ve vážném stavu je přibližně třikrát více lidí než počátkem měsíce.

Velký nárůst zaznamenal také Plzeňský kraj, kde se dramaticky zvýšil oproti úterý počet nemocných zejména na severním Plzeňsku. Tam je jich aktuálně 155, zatímco v úterý to bylo jen 18 nakažených. V Plzni je podle dnešních údajů hygieniků 350 nemocných, na jižním Plzeňsku, který je druhým nejvíce postiženým regionem je jich 290. Klatovsko má 125 nemocných, Rokycansko 48, Domažlicko 36 a Tachovsko 23. Celkem je v kraji 1027 nemocných osob.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že v nemocnicích je potřeba zapojit i kapacity, které nejsou dosud vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Počet hospitalizovaných roste a například lůžka s ventilátory v pražských nemocnicích jsou podle něj téměř zaplněná.

Nový typ koronaviru byl v Česku poprvé potvrzen na začátku března. Od té doby testy potvrdily nemoc covid-19 u 56.747 lidí. Téměř polovina nakažených se uzdravila. Aktuálně nemocných je 28.933.

Za posledních sedm dní je nejhorší situace v Praze a jejím blízkém okolí. V okrese Praha-východ je přibližně 220 nakažených na 100 tisíc obyvatel, v hlavním městě pak 212 případů na 100 tisíc obyvatel. Třetím nejpostiženějším regionem v uplynulých sedmi dnech je okres Plzeň-město, kde laboratoře odhalily 186 nakažených na 100.000 obyvatel. Okresů s více než 100 nakaženými na 100.000 případů je v Česku nyní už zhruba 30. Smysl podle Prymuly přestává mít takzvaný semafor, mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy. Do dvou týdnů bude celá červená, řekl.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli šíření nákazy rozšířilo mimořádná opatření. Ode dneška platí povinné uzavření restaurací a barů od 22:00 do 06:00. Omezen je také počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích na 2000, na vnitřních na 1000 sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Obě opatření jsou zatím vyhlášena na dva týdny. Venkovní akce na stání se mohou konat pouze do účasti 50 osob, nadále platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než deset lidí. Výjimkou jsou schůze ústavních orgánů, soudů, výstavy nebo trhy a veletrhy.

 

 

 

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz/