Na prvního máje půjdou Brnem extremisté s pochodněmi jako za Třetí říše
Brnem budou na prvního máje pochodovat pravicoví extremisté. Policisté očekávají účast až dvou stovek sympatizantů Národní a sociální fronty. Proti nim se chystají důrazně vystoupit Brňané, kteří s jejich akcí nesouhlasí.
Národní a sociální fronta (NSF) už shromáždění nahlásila na radnici městské části Brno-střed. Radikálové se sejdou na Zelném trhu, odkud se vydají na pochod městem přes ulice Masarykova, Nádražní a Hybešova až na Mendlovo náměstí.
Informace MF DNES potvrdil úřad centrální městské části. „Nepovolit akci můžeme pouze na základě porušení zákona a zde pro to není žádný zákonný důvod,“ uvedla mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.
Upozornila však, že zástupci radnice budou přímo na místě dohlížet na to, aby účastníci pochodu dodržovali zákon o shromažďování. Kvůli chystanému pochodu jsou také v kontaktu s policií, která situaci průběžně monitoruje.
„O chystané akci víme. V těchto záležitostech spolupracujeme s městskými částmi. Průběžně vyhodnocujeme rizika, podle toho pak připravíme a následně zavedeme příslušná bezpečnostní opatření,“ sdělil mluvčí policie Bohumil Malášek.
Podrobnější informace o bezpečnostních akcích, které policie v souvislosti s pochodem krajní pravice chystá, však odmítli policisté sdělit.
Možná přijedou i sympatizanti z ciziny
Extremisté letos zvolili kontroverzní symboliku – do Brna se chystají s pochodněmi, jež se často objevovaly v nacistických průvodech. Potvrzuje to mimo jiné manuál akce, který zveřejnili na svých webových stránkách. Podle něj se mají demonstranti pohybovat v trojstupu a „drží-li pochodeň, držet ji směrem nahoru a k vnější straně průvodu“.
Radnice centrální brněnské části předpokládá účast přibližně 150 demonstrantů. Podle samotných organizátorů dorazí nanejvýš dvě stovky účastníků. Do Brna by se mohli kromě příznivců pořádající organizace vydat i sympatizanti dalších podobných uskupení z tuzemska i zahraničí.
„NSF navázala za nedlouhou dobu své existence intenzivní mezinárodní spolupráci, v níž z velké části navazuje na předchozí kontakty Dělnické mládeže. Nelze proto vyloučit návštěvu spřízněných organizací z Německa, Slovenska, Polska nebo Ukrajiny,“ přiblížil odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity. Z tuzemských uskupení očekává možnou účast nacionalistického hnutí Autonom.cz.
Na prvomájovou akci v centru Brna přitom organizátoři zvou dramaticky: „Nečekejte žádné populistické žvanění, ale aktivismus a prezentaci hodnot hnutí, které chce pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna, do jakého se kontinent nezadržitelně řítí, není-li již zcela na dně. Sejdeme se pod prapory s českými lvy, moravskými a slezskými orlicemi a pochodněmi, které zažehnou naši cestu za svobodnou Evropou národů,“ píší.
Brňané chystají protiakci
Ani letos se demonstrace a následný pochod extremistů neobejde bez protiakce Brňanů, kteří nesouhlasí se shromážděním extremistů. Sdružuje je iniciativa Brno Blokuje.
„Iniciativa Brno Blokuje ve spolupráci s iniciativou V Brně neonacisty nechceme sepsala výzvu zástupcům vedení města, aby zabránili pochodu neonacistů, a oslovila spřízněné organizace. K naší výzvě se připojil Sokol Brno I, na odpověď ostatních ještě čekáme,“ uvedl mluvčí iniciativy Václav Pecl.
Zároveň odpůrci extrémní pravice na radnici Brna-střed ohlásili své shromáždění, jehož cílem je vyjádřit nesouhlas s akcí příznivců NSF. Místo shromáždění a případná trasa pochodu zatím nejsou známy, stejně jako jednotný název prvomájové akce.
Pecl připomněl, že na Zelném trhu se národní socialisté scházeli už v minulosti a jednou byl jejich shromáždění osobně přítomen Adolf Hitler. Shodou okolností jen pár dní před pochodem, v sobotu 20. dubna, uplyne přesně 130 let od narození nacistického vůdce. Ten je na neonacistické scéně mnohými příznivci dodnes oslavován.
Pochody provázejí potyčky
Události oslavující jeho narození tak budou pro extremisty předzvěstí prvomájového pochodu, i když se zřejmě odehrají v úzkém kruhu účastníků.
„Lze předpokládat malé utajené koncerty či hudební produkce spojené se setkáním několika příslušníků scény. Nemyslím si, že by se oficiálně registrované organizace hlásily k Hitlerovým narozeninám přímo pod svým jménem,“ poznamenal k tomu Mareš.
Prvomájové průvody jsou naopak pro extremistická hnutí podle něj lákavé zejména kvůli jejich medializaci.
Naposledy se příznivci a odpůrci krajní pravice střetli v Brně před dvěma lety. Odpůrci se tehdy radikálům postavili do cesty a došlo i na fyzické potyčky. Výsledkem bylo jedenáct zadržených, mezi nimi byli pravicoví extremisté i jejich odpůrci.
Ostře dopadla akce v roce 2015, kdy blokáda pochodu vyústila v tvrdou potyčku s policií a 57 zadržených. O čtyři roky dříve překazily dva tisíce Brňanů úmysl neonacistů pochodovat do ulice Cejl, počet zadržených skončil na čísle patnáct.
Střet těžkooděnců s příznivci DSSS před dvěma lety v Brně:
Střet těžkooděnců s příznivci DSSS v Brně | (0:50) | video: iDNES.cz |