Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Pařížskou katedrálu Notre-Dame silně poničil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se její štíhlá prostřední věž. Zasažena byla i jedna z hranatých čelních věží. Hasičům se však podle posledních informací podařilo zachránit konstrukci stavby.

 

V pařížské katedrále Notre-Dame vypukl požár | video: Reuters

„Můžeme považovat strukturu Notre-Dame za zachráněnou a zachovanou v plném rozsahu, oznámil pozdě večer generál Jean-Claude Gallet, velitel brigády hasičů v Paříži. „Oheň ztratil na intenzitě,“ dodal náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez.

Na místo dorazil s členy vlády francouzský prezident Emmanuel Macron.

Plameny podle pařížských hasičů zachvátily katedrálu krátce před devatenáctou hodinou. Oheň postupoval velmi rychle a hasiči se snaží stále z chrámu zachránit umělecká díla. Přibližně po hodině od vypuknutí požáru se propadla střecha a zřítila štíhlá věž.

S plameny bojovalo na místě kolem 400 hasičů, uzavřené je celé okolí chrámu.

Podle francouzských médií byl zásah komplikovaný, protože proud vody nedosahoval až k vrcholu budovy. Hasiči navíc nemohli s plameny bojovat ze vzduchu za pomoci letadel. To mohlo vést ke zhroucení celé konstrukce, varoval předtím na twitteru francouzský úřad civilní obrany.

Mosty v okolí Notre-Dame byly plné přihlížejících a podle reportérů přítomných na místě se ozývají výkřiky zděšení, jinak lidé zkázu sledují mlčky. „Lešení jde pomalu k zemi, v zadní části jsou masivní plameny. Kousky katedrály odpadávají, například trámy v chrámové lodi,“ hlásil z místa reportér listu Libération. Podle mluvčího chrámu hoří celý krov katedrály, který pochází z 19. a 13. století. „Nic z něj nezůstane,“ řekl mluvčí agentuře AFP.

Vážné zranění utrpěl jeden ze zasahujících hasičů, oznámilo francouzské ministerstvo vnitra.

Místo navštívil Macron, jenž kvůli události zrušil plánovaný projev k národu, který měl v televizi pronést ve 20:00. „Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze,“ napsal šéf Elysejského paláce na twitteru. Podle serveru francetvinfo.fr se Macron měl na Francouze ještě v pondělí obrátit přímo z místa neštěstí. Starostka Paříže Anne Hidalgová jej na Twitteru označila za „strašlivou událost“.  Ze světa přišlo mnoho soustrastných reakcí.

Podle úřadů by mohl mít požár souvislost s pracemi na renovaci katedrály, kterou budova v současné době prochází. Televizní stanice France 2 uvedla, že policie požár vyšetřuje jako nehodu. Starostka Paříže Anne Hidalgová jej na Twitteru označila za „strašlivou událost“.

Francouzská nezisková organizace Fondation du patrimoine vypsala národní sbírku na obnovu katedrály, začít má v úterý. Generální tajemnice UNESCO Audrey Azoulayová uvedla, že její světová kulturní organizace poskytne Francii pomoc, aby „zachránila a zrenovovala toto nedocenitelné dědictví“.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/notre-dame-pariz-francie-pozar-ohen-hasici.A190415_191311_zahranicni_evam

foto zdroj :
Informace o autorech obrázku
Autor:BENOIT TESSIER

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *