Na Moravě a na východě Čech se v noci rozvodnily řeky
Praha – Noční déšť způsobil rozvodnění některých řek na Moravě a východě Čech. Na devíti místech byl nad ránem dosažen třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k dnešním 07:00. Varování před silným deštěm a rizikem povodní vydali meteorologové v pondělí. Podle aktualizace z dnešního rána má dnes pršet na většině území České republiky s výjimkou jihu Moravy a jihozápadu Čech. Riziko povodní je nejvyšší v okresech Pardubice a Chrudim, v okolí Mohelnice, Moravské Třebové a Boskovic a dále na Ostravsku, Odersku a v okolí Hranic na Moravě.
V noci podle ČHMÚ pršelo postupně v celém Česku. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce srážek, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, spadlo na severním návětří Jeseníků. „Během dne bude srážková činnost v zasažených oblastech postupně slábnout a bude se přesouvat k severozápadu, zejména do vrcholových oblastí Krušných hor,“ informoval ráno ČHMÚ.
Vydatný noční déšť zvedl hladiny některých řek a potoků. Varování meteorologů před rizikem vzestupu hladin platí pro severovýchodní Čechy a Moravu se Slezskem s výjimkou jihu Vysočiny, části Jihomoravského kraje a jihu Olomouckého kraje.
Nejvyšší stupeň povodňově aktivity platil dnes kolem 07:00 na devíti měřicích stanici, mimo jiné na Novohradce v Luži na Chrudimsku, Třebůvce v Hraničkách, nad nádraží na řece Bystřičce na Vsetínsku nebo na Bečvě v Teplicích. Na dalších zhruba třech desítkách místech byl dosažen druhý stupeň povodňové aktivity, například na Třebovce v Ústí nad Orlicí, Opavici v Krnově, Jičínce v Novém Jičíně nebo na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně. První, tedy nejnižší stupeň platil na více než pěti desítkách míst na Moravě a na severovýchodě Čech.
Meteorologové varují, že voda z rozvodněných řek a potoků může zaplavit níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty proto mohou být uzavřeny.
Jihočeský kraj
Ve vyšších polohách Jihočeského kraje napadla v noci na dnešek slabá vrstva sněhu. Týká se to především Šumavy. Podle předpovědi tam během den ještě napadne až 15 centimetrů sněhu. ČTK to řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.
„Pár centimetrů sněhu leží například na Březníku,“ uvedla. Dále sněžilo v okolí Kvildy nebo Bučiny. Plášilová uvedla, že přes den má padat na Šumavě mokrý a těžký sníh.
Na zbytku území očekávají meteorologové prakticky po celý den déšť. „Nejvíce srážek bude na severovýchodě regionu, to znamená především na Jindřichohradecku a Táborsku,“ uvedla. Teploty se po ránu na jihu Čech pohybovaly kolem pěti stupňů Celsia. Přes den stoupnou jen nepatrně.
Jihomoravský kraj
Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla v noci na dnešek ve Strážnici kvůli vydatným dešťům třetího povodňového stupně, který značí ohrožení. Stejný stupeň platí i na Bělé na přehradě v Boskovicích. Vyplývá to z dat na hydrologickém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další některé toky v kraji jsou na prvním či druhém povodňovém stupni.
Velička ve Strážnici dosáhla třetího stupně krátce po půlnoci, vyhlašuje se při dosažení hladiny ve výši 310 centimetrů. Hladina se nejvýše vyšplhala na 318 centimetrů kolem 5:00 až 6:00, v 7:20 dosahovala 314 centimetrů. Bělá na přítoku do Boskovic dosáhla třetího povodňového stupně krátce po 5:00, vyhlašuje se při dosažení hladiny ve výši 85 centimetrů. Hladina toku v místě stále mírně stoupá, v 7:40 dosahovala 93 centimetrů.
Druhého povodňového stupně, který značí pohotovost, dosáhla Morava ve Strážnici, tam už ale hladina klesá k prvnímu stupni. Na druhém povodňovém stupni je i Litava v Brankovicích na Vyškovsku, také tam hladina už stoupat přestala.
Na prvním povodňovém stupni, který značí bdělost, je aktuálně (8:00) Morava v Lanžhotě na Břeclavsku, Velička ve Velká nad Veličkou, Svitava v Bílovicích nad Svitavou či v Letovicích, Svratka ve Veverské Bítýšce nebo Haná ve Vyškově.
Hasiči na jihu Moravy v souvislosti s vydatným deštěm dosud vyjížděli k několika událostem. „Vyjížděli jsme především na Blanensko, částečně i Vyškovsko. Šlo o odčerpávání vody ze sklepa, čištění propustí či stavidel,“ řekl ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
Na jižní Moravě pršelo celé úterý i v noci na dnešek. Pro okolí Břeclavi, Hodonína a Veselí nad Moravou platí až do odvolání povodňová pohotovost, voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.
Královéhradecký kraj
Silné deště zvedly v noci na dnešek hladiny Stěnavy na Náchodsku a Divoké Orlice v Orlických horách na první až druhé stupně povodňové aktivity. V Krkonoších napadl první sníh nadcházející zimy. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami, silným deštěm a sněžením pro Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko.
Hasiči v kraji měli od půlnoci do dnešního rána 15 výjezdů ke stromům polámaným větrem a sněhem. „Odstraňovali jsme popadané stromy a větve z komunikací. Ve většině případů zasahovaly jednotky na Trutnovsku v horských oblastech. Nebylo výjimkou, že v jednom místě spadlo několik stromů najednou. Nikdo nebyl zraněn,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.
Řeka Stěnava v Meziměstí na Náchodsku dosáhla v 05:00 druhého povodňového stupně a ráno se přiblížila třetímu stupni, který má hodnotu hladiny 110 centimetrů. V Otovicích byla Stěnava ráno na prvním stupni, stejně jako Divoká Orlice v Orlickém Záhoří.
V Orlických horách napršelo v noci okolo 30 litrů vody na metr čtverečný. Na přehradě Labská ve Špindlerově Mlýně podle dat Povodí Labe spadlo přes 60 litrů vody na metr čtverečný.
„Během dnešního dopoledne očekáváme na celém našem území pokračování srážek s celkovými úhrny nad 30 milimetrů. V zasažených částech povodí předpokládáme pokračování vzestupu hladin a průtoků s dosažením druhých a třetích stupňů povodňové aktivity,“ uvedl vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.
Liberecký kraj
Vydatné srážky zvedly hladiny řek v Libereckém kraji, zejména na Liberecku. Na druhém stupni je potok Řasnice ve Frýdlantu na Liberecku a na první Smědá v nedaleké Višňové a také Nisa v Liberci. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Hasiči měli za noc 24 výjezdů, nejčastěji na Semilsku a Liberecku. Jednalo se zejména o popadané stromy a větve přes komunikaci, uvedli hasiči na twitteru.
V kraji nejvíce prší v Jizerských horách, od úterního odpoledne tam místy napršelo až 70 milimetrů. V 8:00 byla Řasnice ve Frýdlantu na 99 centimetrech, třetího povodňového stupně dosahuje při 120 centimetrech. Výrazně ve Frýdlantském výběžku přibývá vody v posledních hodinách i ve Smědé. V 8:00 byla hladina řeky ve Višňové na 150 centimetrech, o dvě hodiny dříve byla o metr níže. Nisa v Liberci v 8:00 měla 89 centimetrů, druhý stupeň nastává při 125 centimetrech.
Komplikace působí i silný vítr. Kromě popadaných stromů nejezdí od rána ani kabinová lanovka na Ještěd. „V noci foukalo nahoře kolem 30 metrů (108 kilometrů v hodině), ráno kolem 25 metrů (90 km/h),“ uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Přípustných pro provoz lanovky je 58 kilometrů za hodinu, pak už je nebezpečný.
Moravskoslezský kraj
Vydatné noční deště zvedly hladiny řek na severní Moravě. Na šesti místech Moravskoslezského kraje platí ráno třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení. Pršet má přestat až ve čtvrtek. Zástavba ale zatím ohrožena není. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
Stav ohrožení se od rána týká Polančice v Polance, Seziny v Bravanticích, Bílovky ve Velkých Albrechticích a Bílovci, Odře v Odrách a Opavy v Držkovicích. První stupeň povodňové aktivity podle Vlčkové dnes ráno platil na 30 místech Moravskoslezského kraje a druhý pak na devíti.
„Během posledního týdne spadlo v regionu od 35 do 100 milimetrů srážek. Nejvíce pršelo v podhůří Beskydy a v povodí řeky Bělé v Jeseníkách. Srážky se mají vyskytovat ještě během dnešního dne. Ve čtvrtek mají ustávat,“ řekla.
Dodala, že s ohledem na současnou situaci a očekávaný vývoj se povodně neočekávají. Řeky jsou na úrovni jednoletých až dvouletých vod. „Ohrožení lidských sídel se neočekává,“ řekla.
Olomoucký kraj
Hladina řeky Bečvy v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku dosáhla třetího povodňového stupně, překročila již čtyři metry. Stoupá stále i v Dluhonicích, v Přerově začnou hasiči stavět na nábřeží Edvarda Beneše mobilní protipovodňovou hráz. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, platí na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, na Bečvě v Dluhonicích na Přerovsku, na Olešnici v Kokorách na Přerovsku a na Romži ve Stražisku na Prostějovsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Voda způsobuje i dopravní komplikace.
Bečva v Teplicích dosáhla třetího stupně v 07:00, kdy překročila 400 centimetrů. Během hodiny stoupla hladina o dalších deset centimetrů. Zhruba o deset centimetrů za hodinu stoupá Bečva také v Dluhonicích, kde nyní dosahuje 483 centimetrů, třetí povodňový stupeň je tam vyhlašován při dosažení 530 centimetrů. Bečva stoupá i v Přerově, kde protipovodňová komise rozhodla o stavění mobilní hráze na nábřeží E.Beneše. O překročení druhého povodňového stupně informovalo město Přerovany i v sms zprávách.
V terénu zasahují hasiči, evidují tři desítky událostí. „V Polomi se rozvodnil místní tok Luha, který následně ohrožoval deset rodinných domů. Proto hasiči kolem nich rychle vystavěli protipovodňovou hráz. Zábrany proti vodě stavěly jednotky preventivně v Opatovicích. V Ústí pak již v úterý vyklízeli zázemí na fotbalovém hřišti, kam se Bečva pravidelně rozlévá. Stavěly se též hráze. Na stanici v Hranicích jsme nachystali stovky pytlů s pískem pro případ potřeby,“ sdělila ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zábrany z pytlů stavěli i v Lipníku nad Bečvou či v Dřevohosticích. Čerpají místy i vodu ze sklepů. „Nyní řešíme zatopené parkoviště v Komárově, kde voda ohrožuje místní domov pro seniory,“ doplnila mluvčí.
Pohotovost, tedy první povodňový stupeň, platí stále na Zlatém potoku ve Zlatých Horách na Jesenicku, na Stříbrném potoku v Žulové, na Vidnavce ve Vidnavě, na Bělé v Mikulovicích, na Krupé v Habarticích na Šumpersku, na Bystřici ve Velké Bystřici, na Veličce v Hranicích a na Blatě v Klopotovicích na Prostějovsku.
Na některých místech jsou podle Povodí Moravy svolávány nebo již zasedají povodňové komise jako například v Hranicích, Lipníku nad Bečvou a v Přerově. Voda se zatím rozlévá mimo zastavěná území, sdělil ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podotkl, že povodí monitoruje situaci i v terénu, těžká technika je připravená případně zasáhnout. „Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. Na místech, kde jsou vodní nádrže, došlo k zachycení povodňových průtoků v nádržích. Nádrže se v současnosti plní. Podle předpovědi se budou vyskytovat srážky ještě během dnešního dne, proto lze očekávat nárůsty průtoků s dosažením dalších povodňových stupňů, včetně třetího,“ doplnil mluvčí.
Podle dopravních informací policie je například od časných ranních hodin zavřená zaplavená silnice 43911 u Hustopečí nad Bečvu na Přerovsku, se zvýšenou opatrností musejí řidiči projíždět kvůli vodě pod podjezdem na silnici 47 v Bělotíně na Přerovsku. Na silnici ze Šubířova na Protějovsku ve směru na Jaroměřice na Svitavsku se na komunikaci valí voda z přilehlých polí, cesta je zanesena nánosem bahna a větví. Problémy jsou i u Buku na Přerovsku, kde je částečně zatopený železniční podjezd. Nově je uzavřena silnice 49010 mezi obcemi Turovice na Přerovsku a Prusinovice na Kroměřížsku, je zaplavená.
Pardubický kraj
Hladiny řek v Pardubickém kraji po nočních deštích výrazně stouply. Nejvyšší, třetí povodňový stupeň platí na Novohradce v Luži, Jevíčce v Chornicích a Třebůvce v Hraničkách a Mezihoří. Po vytrvalých deštích se rozvodňují i další toky po celém území regionu. Některé silnice jsou kvůli záplavám neprůjezdné. Hasiči odčerpávají na mnoha místech vodu a staví hráze z pytlů z pískem.
„Voda se už na některých místech začíná vylévat, hasiči jsou u jedné nemovitosti, která je zaplavená. Situace je možná horší než při záplavách v létě,“ řekla ČTK starostka Luže Veronika Pešinová.
Druhý stupeň dosáhla Novohradka v Úhřeticích, Loučná v Cerekvici nad Loučnou, Třebovka v Ústí nad Orlicí, Chrudimka v Hamrech a Úsobrnský potok v Jaroměřicích. Podle Českého hydrometeorologického ústavu platí nejnižší stupeň pohotovost na Loučné v Litomyšli, Chrudimce v Přemilově a Doubravě v Pařížově.
Kvůli záplavám je neprůjezdná silnice třetí třídy Luže – Doly a úsek v části Luže Radim. Pod vodou a uzavřená je také menší komunikace na průjezdu Hrochovým Týncem na Chrudimsku. V Jaroměřicích na Svitavsku z polí na silnici teče nános bahna s větvemi, projet se dá se zvýšenou opatrností.
Hasiči měli 44 výjezdů od úterních 19:00 do dnešních 7:00 v souvislosti s vytrvalým deštěm, ale i větrem, který vyvracel podmáčené stromy. Odstraňovali spadlé kmeny a větve, čerpali vodu a stavěli hráze z pytlů s pískem. Nejvíce událostí je na Chrudimsku. Na Pardubicku se rozvodnil Ředický potok, v Dolních Ředicích nechal vyhlásit starosta obce povodňový stupeň a aktivoval systém varování obyvatelstva. Evakuovat se zatím nikdo nemusel.
Podle Povodí Labe budou deště dopoledne pokračovat a hladiny se budou dál zvyšovat. Platí to zvláště pro střední a dolní úseky Orlice, Loučné, Novohradky, Chrudimky a Doubravy. Na většině vodohospodáři předpokládají dosažení pěti- až desetiletého stavu vody, na Novohradce pravděpodobně i dvacetiletého.
Ústecký kraj
Meteorologové varují před vydatnými srážkami na některých místech v Ústeckém kraji. Ve Šluknovském výběžku a v Děčíně platí výstraha před velmi vydatným deštěm s úhrny srážek až 80 milimetrů, říční toky by se tam mohly rozvodnit. Hasiči od rána vyjeli k devíti událostem, jednalo se převážně o popadané stromy. Na twitterovém účtu to dnes uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.
Srážky s úhrny kolem 40 milimetrů dnes očekávají meteorologové v Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, Chomutově a v Kadani. Místy nad 700 metry nad mořem by mohlo napadnout deset centimetrů mokrého sněhu. Na hřebenech hor může spadnout až 20 centimetrů sněhové pokrývky. Těžký mokrý sníh může lámat stromy, uvedli meteorologové na svém webu.
„Od 4:48 do 7:17 vyjely jednotky v Ústeckém kraji na devět míst, kde spadly stromy,“ řekl Marvan a doplnil, že v osmi případech popadaly stromy na vozovku. „V jednom případě spadl strom na telefonní kabel,“ uvedl mluvčí. V Ústí nad Labem v ulici Jindřicha Plachty čerpala jednotka vodu z ulice, dodal Marvan.
Kraj Vysočina
V severovýchodní části kraje platí na řece Svratce druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Hladina řeky začala v noci kvůli silným dešťům stoupat v obcích Borovnice a Dalečín na Žďársku. Stoupá i Sázava. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny řek stoupají i jinde na Moravě a ve východních Čechách.
V Dalečíně vystoupala hladina Svratky na první povodňový stupeň v 30 minut po půlnoci. Druhého stupně dosáhla okolo 5:30. V 7:00 byla její hladina na 154 centimetrech, k třetímu povodňovému stupni – ohrožení chybělo takřka 30 centimetrů.
V Borovnici začala hladina stoupat asi okolo 2:00. Po 7:00 byla hladina na 215 centimetrech, přičemž hranice třetího stupně je stanovená na 225 centimetrů.
Okolo 7:00 se na první povodňový stupeň dostala také řeka Sázava ve Žďáru nad Sázavou.
Hasiče na Vysočině víc než voda zaměstnalo odstraňování popadaných stromů asi na osmi místech. Vodu vyjeli čerpat dvakrát na Havlíčkobrodsko, dostávali ji ze sklepů. Pomáhali také v Novém Jimramově na Žďársku, kde se voda přelila přes náhon. Vyplývá to z informací na webu hasičů.
Zlínský kraj
Vytrvalý déšť zvedl hladiny mnoha vodních toků ve Zlínském kraji. Třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení platil ráno na říčce Bystřičce nad přehradou, situace tam ale kolísá. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO). Podle mluvčího Povodí Moravy se zatím voda rozlévala mimo zastavěná území. Hasiči od rána vyjížděli odčerpávat vodu, stavěli hráze z pytlů s pískem nebo čistili propustky. Na dvou místech voda zaplavila cesty. Ve Valašské Bystřici na Vsetínsku se dostala voda do mateřské školy.
Druhý povodňový stupeň – pohotovost byl na Moravě, Olšavě, Senici, Bystřičce pod přehradou, Velké Stanovnici a Luhačovickém potoce. Na řadě dalších řek a potoků v kraji evidovali hydrologové první povodňový stupeň značící bdělost.
Třetí stupeň povodňové aktivity platil ráno na Bystřičce nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku, spodní hranici pro jeho dosažení hladina říčky překračovala jen těsně. Druhý povodňový stupeň byl na Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku, Olšavě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku, Senici v Ústí na Vsetínsku, Bystřičce nad a pod stejnojmennou nádrží na Vsetínsku, Velké Stanovnici pod nádrží v Karolince na Vsetínsku a Luhačovickém potoce v Polichně a také nad i pod Luhačovickou přehradou na Zlínsku.
Před rozvodněním řek ve Zlínském i jinde varovali meteorologové. Podle mluvčího PMO Petra Chmelaře byly za úterý největší úhrny srážek v regionu na Zlínsku, v Ludkovicích napršelo 60 milimetrů a v Luhačovicích 53 milimetrů. „Vzhledem k velkému nasycení půdy v celém povodí Moravy docházelo k rychlým vzestupům hladin vodních toků,“ uvedl mluvčí. K rozlivům dochází zatím mimo zastavěná území. „V obci Ústí je zatopená komunikace,“ uvedl Chmelař.
Podle vodohospodářů lze dnes na vodních tocích očekávat nárůsty průtoků s dosažením dalších stupňů povodňové aktivity, a to včetně třetích stupňů značících ohrožení. „Povodí Moravy monitoruje situaci i v terénu v zasažených oblastech, těžká technika je připravená případně zasáhnout. Situace se bude vyvíjet v závislosti na přechodu dešťových srážek. Na místech, kde jsou vodní nádrže, došlo k zachycení povodňových průtoků v nádržích. Nádrže se v současnosti plní,“ doplnil Chmelař.
Hasiči ve Zlínském kraji vyjíždeěli od úterních 15:00 do dnešních 05:00 k 28 událostem. Polovina byla na Vsetínsku. „Hasiči čistili propustky, kanály, čerpali vodu ze sklepů rodinných domů i průmyslových objektů, vytvářeli hráze z pytlů naplněných pískem. Ve dvou případech voda zaplavila silniční komunikaci. Ke zranění osob nedošlo,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.
Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů pokračují v zásazích souvisejících s velkou vodou i dnes ráno. Přivolány byly například k zatopenému autu na silnici v Kelči-Němeticích na Vsetínsku, ve Valašské Bystřici na Vsetínsku se dostala voda do mateřské školy.
Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes ve Zlínském kraji zataženo s deštěm, zpočátku místy i vydatným s úhrny kolem 30 milimetrů. Na horách se ráno může vyskytnout déšť se sněhem. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou čtyř až sedmi stupňů Celsia.
zdroj: www.ceskenoviny.cz