Koleno nemělo na zatýkaném co dělat, říká advokát ke smrti v Teplicích
Sobotní zákrok policistů v Teplicích, kteří zaklekli na agresivního může, vyvolal u mnohých lidí pobouření. Po incidentu totiž zemřel v sanitce. Podle právníka Miroslava Krutiny nemělo koleno na zatýkaném co dělat. „Zákrok sehraje ve vyšetřování důležitou roli. Je to jediný detail, který vyvolává určité pochybnosti ,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Krutina.
Krutina nesouhlasí s tím, aby se v Česku podobné zákroky prováděly. „Koleno je velmi nebezpečný instrument. Konzultoval jsem to s policejní školou a zakleknutí v oblasti krku rozhodně nepatří do škály chvatů, které policisté při zákrocích využívají,“ upřesnil.
Základním důvodem je podle něj těžko ovladatelná síla tlaku, kterou policista nemusí ve vypjaté situaci ohlídat. „Samozřejmě pokud na zatýkaného dáte koleno, pak jako profesionál musíte počítat se závažnějšími důsledky. Může dojít k vážnému poranění, nebo dokonce usmrcení. To riziko je známé,“ podotkl právník a odkázal tím na loňský incident ze Spojených států, při kterém Afroameričan George Floyd zemřel po zásahu amerického policisty Dereka Chauvina. Ten mu dlouhé minuty klečel na krku. Za drsný zákrok byl shledán vinným.
„Pokud by se prokázalo, že policista klekl přímo na zátylek nebo krk, šlo by o nepřiměřený zákrok,“ doplnil. Incident se odehrál v sobotu v Teplicích. Den po zásahu se objevilo na internetu video, které policejní zákrok zachycovalo. Někteří lidé označili zákrok za brutální a připodobňovali ho k usmrcení Floyda.
Rozhodování nepřísluší ulici
Policisté v pondělí vydali prohlášení, ve kterém uvádějí, že „žádný český Floyd není“. „Zákrok proti několikanásobnému recidivistovi, který pod vlivem OPL (omamných a psychotropních látek) demoloval auta ve svém okolí a nedbal výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého,“ uvedli policisté na svém twitterovém profilu s tím, že to potvrdila soudní pitva.
Jedni z těch, kteří policejní zákrok odsoudili, byla například organizace RomeoNet. „Postup policie by měl být adekvátní a trochu jiný. Pokud vidíme videa, která se odehrávala před zatčením a během něj, proč nejsou žádné záběry, které by ukazovaly, jak zatčený došel do sanitky? A došel-li vůbec po svých,“ podotkl ředitel RomeoNet Michal Miko.
Podle Krutiny by lidé neměli dělat ukvapené závěry a počkat si na výsledek nezávislých orgánů, které se případem zabývají. „Nemyslím si, že rozhodování přísluší veřejnosti nebo ulici. Myslím si, že je potřeba se vší důstojností případ projednat nezávislými orgány. Odpověď bude pro veřejnost přijatelnější, než kdyby se šířila horkou jehlou,“ doplnil.