Kim bude trestat kvůli následkům tajfunu. Neplnili jste moje pokyny, vzkázal

Tajfun Maysak se prohnal Korejským poloostrovem, Ruskem a jihem Japonska. Zatímco ale v Jižní Koreji zanechal mrtvé dva, v KLDR jich byly desítky. Podle místních médií bude viník potrestán. A přírodní živel to nebude.

 

Vedení Severní Koreje potrestalo lokální představitele za nezvládnutí příprav na tajfun Maysak. Místní deník Rodong sinmun v sobotu napsal, že si bouře vyžádala desítky mrtvých nebo zraněných, přesný údaj ale nezveřejnil. Maysak zasáhl Korejský poloostrov ve středu a ve čtvrtek a provázel ho velmi silný déšť. Příští týden poloostrov zasáhne pravděpodobně další bouře Haishen, která se blíží k Japonsku.

 

Podle severokorejského deníku, který vydává vládní Korejská strana práce, se představitelé neřídili stranickými pokyny, neoznačili nejvíce ohrožené budovy a nesplnili přesně evakuační nařízení. „Bylo přijato rozhodnutí uvalit přísné stranické, administrativní i právní sankce na ty, kdo nesou za oběti odpovědnost,“ napsal Rodong sinmun.

 

KLDR dosud o následcích bouře neinformovala a zpráva stranického deníku je první oficiální vyjádření. V Pchjongjangu před tajfunem odstranili billboardy a podepřeli stromy u silnic. Nejvíc škod ale živel napáchal ve východní provincii Kangwondo a jejím středisku Wonsanu.

 

Agentura AFP citovala severokorejského uprchlíka An Čchan-ila, podle něhož má potrestání místních představitelů odvrátit pozornost od odpovědnosti vedení země. „Dává se tím najevo, že (vůdce) Kim Čong-un nikdy nechybuje a že způsobené škody jsou důsledkem toho, že níže postavení neplní jeho pokyny,“ tvrdil An.

 

V Jižní Koreji za sebou Maysak zanechal dva mrtvé a v Pusanu kvůli němu muselo být do provizorních přístřeší evakuováno 2200 lidí.

 

 

Maysan postihl také jih Japonska, kde se při něm zranilo několik desítek lidí a byl přerušen proud do tisíců domácností. U japonských břehů ztroskotala nákladní loď převážející téměř 6000 kusů dobytka. Z její 43členné posádky se našli zatím jenom tři námořníci, z nichž dva jsou naživu a jeden zemřel. K oblasti se nyní blíží další tajfun Haishen, kvůli němuž byly pátrací operace po zbytku posádky přerušeny.

 

Vichr o rychlosti 180 kilometrů za hodinu
Podle japonských meteorologů Haishen do neděle zasáhne ostrov Okinawa, odkud bude pokračovat k ostrovu Kjúšú. Už nyní ho doprovází vichr o rychlosti 180 kilometrů za hodinu a podle meteorologické služby se mají lidé připravit na vlnobití a vítr ještě předtím, než tajfun udeří na pevninu. Podle výpočtů se bude vichr pohybovat směrem ke Korejskému poloostrovu, který by mohl zasáhnout v úterý.

 

Jošihisa Nakamoto z japonské meteorologické služby řekl, že mu dělá starosti, že lidé z obav před koronavirem odmítají opustit domovy a evakuovat se. „Neměli byste se kvůli tomuto strachu bát vyjít ven,“ řekl a upozornil, že v evakuačních centrech se počítá s dodržením odstupu vyžadovaného kvůli koronaviru.

zdroj: https://www.seznamzpravy.cz