Janička (8): Já i maminka jsme nemocné. Potřebujeme pejska, který dokáže v nouzi přivolat pomoc
Osmiletá Janička trpí poruchou autistického spektra. Její porod byl komplikovaný a i sama maminka Petra už několik let žije s problémy se srdeční arytmií. Oběma by jim pomohl speciálně vycvičený asistenční pes.
Už od útlého věku bylo zřejmé, že s Janiččiným vývojem nebude vše zcela v pořádku. Chodit začala až v šestnáctém měsíci života, odmalička byla na svou maminku Petru hodně fixovaná.
„Nevím, zda za to může komplikovaný porod, nebo to prostě ‚tak‘ mělo být, ale postupem času nám došlo, že se Janička vymyká standardu,“ popisuje situaci její maminka.
O dívku se snaží starat, sama má ale zdravotní problémy
S holčičkou maminka Petra navštívila několik lékařů. Neurology, psychology a logopedy. Diagnózy se lišily, nakonec byla v pěti letech dívky stanovena jedna konečná: Aspergerův syndrom.
Ten se vyznačuje problémy s komunikací a strachem z neznámého prostředí. Navíc je s ním spojena i emoční a sociální inteligence a problematické chování ve zcela běžných životních situacích.
„Janička je velmi hodné dítě se srdcem na dlani, odmala miluje zvířátka a je na ní vidět, že pobyt s nimi jí ve vývoji opravdu pomáhá. Žije si však ve svém světě čím dál častěji, i přes naši snahu ukázat jí realitu. Pokud není v prostředí, které dobře zná, tak se mě křečovitě drží za ruku, změny ji často rozpláčou,“ popisuje Petra.
Dodává, že dívce dělají problémy například neznámé schody, kopce nebo jakékoli prostředí, které je pro ni nové. Sama maminka se navíc potýká s problémy se srdcem, jež způsobují, že často omdlévá.
Speciální pes by jim ulehčil život
Janičce s Petrou by v jejich životě hodně pomohl speciálně vycvičený pes Berry. Ten by holčičce mohl zlepšit psychický stav a pomoci jí s navazováním sociálních vazeb, také by ji podporoval při chůzi po neznámých místech, schodech a nerovném terénu.
V případě, že by její maminka omdlela, dokáže Berry přivolat pomocí speciálního zařízení zdravotní pomoc. Tím by mohl zachraňovat dva životy současně. Cena výcviku takového psa je zhruba 250 000 korun. Rodina si ho prozatím nemůže dovolit, je však jasné, že by se s jeho pomocí obě nemocné cítily bezpečněji.
Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Zuzana Šafářová, PR Specialista Nadace Naše dítě
Takových příběhů nám do Nadace Naše dítě chodí mnoho. Nejsou radostné, ale my se snažíme vracet úsměvy i na ty méně šťastné dětské tváře. V nadaci ročně vyřídíme přes 200 individuálních žádostí, většinu z nich kladně. A to nejen na rehabilitace a kompenzační pomůcky pro handicapované děti.
V loňském roce se naše pomoc rozšířila o mimořádné finanční příspěvky v době koronavirové krize. Ty směřovaly a vlastně doposud stále směřují single-rodičům, matkám samoživitelkám a otcům samoživitelům. Mnohdy zůstane jeden rodič sám i s dítětem s handicapem a situace je pak pro rodinu velmi náročná.
V době krize také s našimi silnými partnery pořizujeme technické pomůcky pro sociálně znevýhodněné děti, aby se mohly plnohodnotně zapojit do distanční výuky.
Stále je mnoho těch, kteří potřebují naši pomoc, ať už přispět na odlehčovací službu, asistenčního pejska nebo rehabilitaci. Dětem s handicapem a dalším znevýhodněným dětem pomáháme už 28 let.
Pomáhejte s námi i nadále zlepšovat osudy znevýhodněných dětí. Podpořit nás můžete platbou na účet: 2388483/0300 nebo na Konto Naše dítě 123131123/0600.
Děkujeme.