Davová rvačka vyvolala etnické nepokoje

V pátek 23. července v odpoledních hodinách došlo poblíž vlakového nádraží v Sokolově k hádce a následné bitce mezi Romy a skupinkou vodáků. Podle mluvčího policie první hlídky na místo dorazily během necelých čtyř minut od oznámení rvačky na linku 158. „Po příjezdu policejních hlídek bylo prioritou policistů oddělit dvě skupinky osob, aby nedocházelo k dalšímu napadání. Na místo byla přivolána rovněž zdravotnická záchranná služba a zdravotníci na místě ošetřili dvojici místních osob, která se do potyčky s vodáky zapojila,“ popsal incident mluvčí policie.

Sociální sítě se prakticky okamžitě zahltily různými videi, jejichž sestřih máte níže. Romové na videích popisují údajné napadení romských dětí. Uvádějí také, že byla zraněna žena, kterou měl jeden z vodáků kopnout do ruky. Na dalších videích pak Romové srdceryvně vyprávějí, jak na ně policisté mířili pistolemi, přičemž jedna z žen dokonce uvádí, že jí policista držel pistoli u hlavy a vyhrožoval smrtí. Stejně tak přibarvují i v počtech napadených a zbitých dětí nebo o výzbroji vodáků, kteří měli být podle Romů vyzbrojeni noži, sekáčky na maso či dokonce sekerami.

 

K výše uvedeným informacím policie uvedla

„U skupiny místních obyvatel došlo ke zranění zhruba desítky osob. Na straně vodáků došlo ke zranění u tří osob. Žádný z účastníků potyčky nebyl hospitalizován v nemocnici. Nejvážnějším zraněním byla zlomená ruka u dvaapadesátileté ženy ze Sokolova,“ uvedl mluvčí policie a doplnil, že na případu jeho kolegové celý víkend intenzivně pracovali, prováděli výslechy svědků a vyhodnocovali veškeré dosud známé kamerové záznamy.

 

 

Vodáci

Podle místních obyvatel dorazili vodáci do Sokolova z Prahy, měli být hluční, opilí, vyhrnout se z vlaku, řvát a močit na veřejnosti. Podle našich informací se jedná o fanoušky Slavie Praha. Kdo však incident začal, zatím policie neuvedla a veřejnost se mezitím rozdělila na dva tábory, kdy jeden stojí za Romy a druhý za vodáky.

 

 Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Je ale pravděpodobné, že dojde ke změně úpravy právní kvalifikace, mimo jiné i na ublížení na zdraví. „Z mě dosud známých a dostupných informací vztahujících se pátečnímu incidentu, který se odehrál v Sokolově, mohu říci, že sokolovská policie zasáhla velmi rychle, přičemž právě svým rychlým zákrokem předešla vzniku dalších protiprávních jednání a napadení dalších osob.
     Za Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje mohu garantovat, že případu se velmi intenzivně věnujeme a vyvíjíme maximální úsilí k tomu, abychom ustanovili osoby, které fyzicky napadly sokolovské občany. Zároveň se velmi důsledně zabýváme obsahy jednotlivých videí a pokud z nich vzejde najevo, že by některý z policistů porušil interní předpisy, budeme to rovněž velmi důsledně řešit,“ uvedl krajský ředitel policie.

 

Nepokoje

Vzhledem ke zveřejněným videím i článku na webu Romea se začali Romové svolávat a plánovat odvetný pochod a demonstraci. První demonstrace proběhla již dnes odpoledne v Sokolově, ale podle našich informací naštěstí v klidu. Další demonstrace se plánují.

 

 

Policie žádá o pomoc případné svědky

     Vzhledem k tomu, že se incidentu zúčastnilo přímo i nepřímo větší množství lidí a ne všechny stihla policie na místě ztotožnit, policie žádá případné svědky této potyčky, kteří v danou dobu místem procházeli či projížděli a incident si natočili na mobilní telefon či ho mohla zaznamenat palubní kamera v jejich vozidle, aby volali na linku 158. Informace k tomuto incidentu, které pomohou při vyšetřování, je taktéž možné sdělit policistům na kterémkoliv obvodním oddělení.

 

Zdroj/Foto/Video:https://www.krimi-plzen.cz