Bitka Romů s Afghánci na Slovensku: Migranti hrají nezletilé, trestu se nevyhnou

Bitka nelegálních migrantů a místních Romů na východě Slovenska, ke které došlo začátkem července, vyvolala po zveřejnění informace množství reakcí. Do potyčky se zapojilo téměř 50 lidí a vzduchem létaly i kameny. Situaci museli uklidňovat městští i státní policisté. Televize JOJ nyní zveřejnila informace o tom, jaká opatření přijalo zařízení, kde jsou chlapci z Afghánistánu umístěni, a jak postupovala policie.

 

Vedení zařízení, kde jsou nezletilí migranti umístění, přijmou přísnější opatření a chlapce potrestat nemůže. „Trestat fyzicky je nemůžeme. Když jim zakážeme koukat na televizi, budou se bouřit jiným způsobem. Budeme nad nimi mít akorát větší dozor a častěji je budou kontrolovat vychovatelé,“ konstatoval ředitel zařízení pro nezletilé migranty v Medzilaborcích Vladislav Fejo redakci televize JOJ.

 

 

 

 

Důvodem potyčky mohly být podle svědků místní dívky. Ředitel zařízení přivolal tlumočníka, aby se o případu dozvěděl více. Chlapci totiž odešli na vycházku bez dovolení. „Oficiální vyjádření chlapců znělo, že si potřebovali s někým promluvit, čemuž nerozumím, protože neovládají místní jazyk,“ uvedl Fejo.

 

Podle něj mladí Afghánci nerespektují zásadní pravidla v domově už dlouhou dobu. „Důrazně jsme o těch pravidlech mluvili, chlapci se tvářili, že to berou na vědomí, ale obávám se, že ne, protože tu řešíme tenhle problém dlouhodobě,“ zhodnotil Fejo s tím, že problém tkví v jejich věku. Migranti si totiž roky ubírají – přestože jsou dospělí, mnozí z nich po příchodu na Slovensko tvrdí, že jsou teenageři. „Bohužel je v našem zařízení takových dospělých nejspíše více než 50 procent,“ dodal ředitel zařízení.

 

V Medzilaborcích se ředitel se svými zaměstnanci snaží migrantům poskytovat druhý domov už léta. Policie po konfliktu přísnější opatření ale přijala. „Policisté na místě zvýšili hlídkovou činnost v zájmu prevence,“ informovala policejní mluvčí Jana Ligdayová.

 

Poprali se kvůli děvčatům, létaly kameny

 

Z videa, které zaznamenává celý incident, lze spatřit, jak Romové vylézají na betonový plot a snaží se dostat do areálu, kde jsou umístěni nezletilí migranti. Podle svědků před nimi chlapci z Afghánistánu prchali přes celé město. „Konflikt vznikl už někdy dřív, kdy jeden z migrantů sebral kámen a udeřil jím Roma,“ uvedl náčelník městské policie Medzilaborce Martin Dimun. „Slyšeli bitku, tak se přišli zastat toho chlapce. Chtěli přeskočit plot a zbít je,“ řekl svědek incidentu.

 

zdroj: https://cnn.iprima.cz