Bez Evropské unie na obálce. V Británii už vydávají pobrexitové pasy

Rádio G6 - Admin

Navzdory nejasnostem, které panují kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie, už začaly úřady ve Spojeném království vydávat cestovní pasy bez nápisu „Evropská unie“ na obálce. Vínovou barvu, jakou mají cestovní dokumenty jiných zemí evropské osmadvacítky, si britské pasy zatím zachovaly.

Informovala o tom zpravodajská stanice BBC. Nové pasy se začaly vydávat 30. března, tedy ode dne, který měl být podle původních plánů prvním dnem po odchodu Británie z EU.

Podle BBC však někteří žadatelé stále dostávají i staré pasy, na kterých je kromě znaku a nápisu „Spojené království Velké Británie a Severního Irska“ napsáno také „Evropská unie“. Úřady totiž hodlají vyčerpat zásoby předtištěných obálek.

 

TRULY APPALLED. Picked up my new passport today – my old one expires in the next couple of months. See below: Spot the difference!

Britka Susan Hindleová Baroneová, která na změnu podoby pasů na sociálních sítích upozornila, uvedla, že je „opravdu znechucena“. Britské agentuře PA následně řekla, že by podle ní pasy měly nést slova Evropská unie až do doby, kdy Británie blok definitivně opustí. „Byla jsem zkrátka překvapená – stále jsme členy EU,“ zdůraznila Hindleová Baroneová.

Na konci letošního roku by měl britský pas změnit i barvu. Z dosavadní vínové, kterou mají pasy většiny zbývajících členských zemí EU včetně Česka, by měla být tmavě modrá. Tuto barvu měly britské cestovní dokumenty před rokem 1988 a mnozí zastánci brexitu označovali návrat k původní barvě za jeden ze symbolů znovunabytí suverenity své země po odchodu z EU.

Kdy Británie Evropskou unii opustí, však stále není jasné. Původně měla z bloku vystoupit 29. března. Aktuální termín brexitu je 12. dubna. V pátek ale britská premiérka Theresa Mayová požádala v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi o druhý odklad brexitu do 30. června.

Podle vysoce postaveného unijního činitele mezitím Tusk dospěl k závěru, že ve stávající situaci by byl nejlepším řešením roční odklad brexitu s tím, že Británie může odejít i dříve.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí EU budou s Mayovou a poté bez ní o dalším postupu jednat na mimořádném summitu ve středu. Pokud žádosti britské premiérky o odklad termínu brexitu nevyhoví, opustí podle všeho za šest dní Británie EU bez dohody.

Autoři: ČTK, iDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/velka-britanie-cestovni-pas-evropska-unie-napis-brexit-vydavani-obalka.A190406_102841_zahranicni_pmk?