Samoobslužné boudičky s krmením pro zvířata sklízí úspěch, vše je založeno na důvěře

Na první pohled je to jednoduchá dřevěná bouda, stačí ale přijít blíže a uvidíte, že ukrývá balíčky se slunečnicí, prosem nebo například lněným semínkem. Vše funguje jako v samoobsluze, lidé přijdou, vyberou si a zaplatí do kasičky. Poslední dvě boudičky se objevily ve Volduchách a v Holoubkově na Rokycansku. Další budou brzy následovat. S vandaly se autoři setkávají, nicméně je to od jejich snažení neodradí.

„Už to budou dva roky, kdy jsem instalovala první boudičku na Liblíně, kde naše produkty pěstujeme. Tím, že pěstujeme ve velkém, tak spousta lidí chtěla malá balení. Jenže jsme na to celé jen dva a nebyli jsme schopní jim vydávat menší, třeba dvoukilové pytlíky. Takže jsem udělala boudičku, aby si to brali tam a ujalo se to,“ vysvětluje úvodem Michaela Němcová, která s nápadem přišla.

Aby to nebyly jen prosté regály s výrobky, doplnila vše o fotografie a popisky s informacemi. To baví zejména děti, které se tak dozvědí něco o pěstování, sklizni i obsahem vitamínů. Brzy se začali farmě ozývat starostové okolních obcí. Další boudička tak vyrostla například u zastávky z mechu a kapradí v Němčovicích, na návsi v Hlohovicích, v parku v Kozojedech, Radnicích, Oseku u Rokycan a naposledy ve Volduchách u kulturního domu a v Holoubkově u zastávky.

Boudička u autobusové zastávky v Němčovicích

„Ještě mám v plánu čtyři boudičky, které bych chtěla instalovat a pak si dám asi chvilku pauzu, protože už jich bude 14 a je toho přeci jen dost. Pytlíkovat produkty mi pomáhá maminka a já to pak rozvážím. Také záleží také hodně na počasí, když je hezky a lidé chodí na procházky, tak doplňuji každý víkend. Když prší, tak samozřejmě zákazníci tolik nechodí,“ popisuje Němcová.

 

V zimě šla velmi na odbyt například slunečnice, kterou lidé sypali ptákům do krmítek. V boudičce ale najdou i například proso, lněné semínko, vojtěškové bloky, řepku pro rybáře, lesknici, seno, slámu a mnohé další. Cena je jednotná, 30 korun za balení.

„V boudičce je kasička a je to celé založené na důvěře, že zákazník si vezme pytlík a zaplatí. Také je možnost zaplatit přes QR kód, což teď využívá tedy čím dál více lidí. Na dvou místech mi kasičky ničili. Neodradí nás to, vždycky si říkám, že by byla škoda, aby to jeden hlupák zkazil všem ostatním, kteří za to nemůžou. I jsem s tím počítala. Když má někdo potřebu pytlík ukrást, tak je to jeho ostuda. Těch poctivých je samozřejmě drtivá většina,“ dodává závěrem.

 

 

Zdroj/foto:https://plzenska.drbna.cz