Nosit dvě roušky na sobě několik dní je nebezpečné. Lékaři bijí na poplach
Nový výzkum ukazuje, že několikanásobné nošení stejné obličejové masky významně snižuje její účinnost při ochraně před nežádoucími částicemi. Výsledky nenechají nikoho na pochybách. Jednoduše si musíte roušky pravidelně měnit a správně sterilizovat, pokud se jedná o látkové varianty.
Současná omezení v naší zemi stále vyžadují, aby lidé používali obličejové masky na všech veřejných prostranstvích, a to především v obchodech. Mnoho lidí si možná ani neuvědomuje, jak velké riziko představuje situace, kdy si nasadí stejnou roušku několik dní v řadě. Výsledky výzkumu amerických vědců byly publikovány v odborném časopise. Zaměřili se na analýzu účinnosti ochranných masek. Výsledky mohou mnohé z nás překvapit.
Co se může stát?
Klasická třívrstvá chirurgická rouška skutečně odfiltruje mnoho jemných částic. Problém je v tom, že když ji používáte opakovaně, účinnost klesne z 65 procent až na 25 procent. Výzkum provedli vědci z University of Massachusetts Lowell a California Baptist University. Podle jejich závěrů se maska postupem času stále více špiní, což zpomaluje proudění vzduchu. Pak jsme více vystaveni vdechování nežádoucích částic.
Nosíte roušku několikrát za sebou? Nedělejte to
„Je přirozené si myslet, že nošení roušky, ať už nové nebo staré, by mělo být vždy lepší než nic,“ vysvětluje jeden výzkumník Jinxiang Xi. Ale jejich výsledky ukazují, že tato víra je pravdivá jen pro vzdušné částice větší než 5 mikrometrů, ale ne pro jemné částice menší než 2,5 mikrometru. To znamená, že vás sice ochrání, ale jemné částice rouškou snadno proniknou a můžete se nakazit i ve chvíli, kdy budete mít pocit, že jste chráněni.
K analýzám byly použity počítačové simulace osoby, která má třívrstvou skládanou masku. Bylo testováno přesné proudění vzduchu. Díky tomu bylo také možné určit patogen, který se usazuje v krku, plicích nebo nosu, kde se množí koronavirus SARS-CoV-2.