5 nevyvratitelných důvodů, proč je psychická bolest několikrát silnější než ta fyzická. Aspoň ve 2 z nich se najdete také

Pokud se zraníme, může se často jednat o problémy, které jsou velmi bolestivé a nechávají na našem těle viditelné jizvy. Jenomže psychická bolest jizvy nezanechává, alespoň ne ty, které jsou vidět. Mnoho lidí říká, že nic nebolí víc než nějaká zlomenina nebo závažná operace. Podle vědců je to ale nesmysl.

 

Celé řady výzkumů dokazují, že psychická bolest je pro člověka daleko silnější než ta fyzická. Samozřejmě záleží, o jak vážném zážitku a zranění se bavíme, pokud bychom ale porovnávali například zlomeninu nohy s rozchodem, tak našemu tělu mnohem více ublíží právě rozchod.

 

Na konkrétním příkladu amputace ruky věda ukazuje, jaká je skutečnost. Pokud člověk přijde o ruku, cítí sice bolest fyzickou, ale daleko více se zaměřuje na to, že už nikdy nebude žít normální život a bude se muset ve spoustě věcí omezovat.

 

A to ho trápí daleko víc než nějaká bolest ruky. To je ale jen jeden z mnoha příkladů. Na stránkách psychologytoday.com je popsáno celkem 5 důvodů, proč je psychická bolest mnohem horší než ta fyzická.

 

Vzpomínky

Prvním důvodem je to, že vzpomínky dovedou spustit psychickou bolest, kdežto fyzickou ne. Když si vzpomenete na něco, co se vám stalo a rozesmutnilo vás to, u srdce vás začne bolet. Ale vzpomínka na zlomenou nohu vám bolest nepřinese. Podle odborníků je proto psychický problém mnohem dlouhodobější než fyzický.

 

Sebepoškozování

Bohužel, v dnešním světě je řezání sebe samotného poměrně častým problémem, se kterým mnoho lidí bojuje. A jeden z důvodů je právě to, že nám fyzická bolest dokáže pomoci od té psychické. Mnoho lidí se sebepoškozuje, aby si ulevilo, protože se necítí psychicky v pořádku.

 

Naopak to ale nefunguje. Není to tak, že by nás něco přestalo bolet jenom proto, že se začneme psychicky týrat. Naopak nám bude jenom hůř, a nakonec se budeme snažit myslet právě na tu fyzickou bolest, abychom se psychické zbavili.

 

Navíc podle aconsciousrethink.com vždy víme, odkud fyzická bolest přichází, ale ta psychická může přijít nečekaně a někdy ani netušíme, co se vlastně stalo, že je nám najednou tak na nic. A lépe se bojuje s tím, čemu rozumíme, co je pro nás nějakým způsobem pochopitelné.

 

Empatie vůči ostatním

Přiznejte si sami, koho politujete víc. Dítě, které si na chodníku odřelo koleno, nebo dítě, kterému starší šikanující chlapec sebral jeho hračku, a ještě se mu vysmál? Lidé mají tendenci soucítit s fyzickou bolestí, mnohem více je ale rozhodí, když je někomu ubližováno psychicky. Cítíme lítost a chceme bezpráví nějakým způsobem vynahradit, zatímco při fyzickém zranění se sotva pozastavíme nad tím, co se stalo.

 

Ozvěny bolesti

Představte si, že si užíváte Valentýna se svým milovaným přítelem, a najednou vám zavolá otec, že vaše matka zemřela. Bude nejspíš trvat dlouho, než si zase dovedete užívat právě ten den v roce. Valentýn už pro nebude svátek lásky, ale den smutku.

Pokud si však při fotbalu zlomíte nohu, hned po uzdravení si pospíšíte zpět na hřiště. Bude to totiž místo, kde se vám sice stalo fyzické zranění, ale kde se z něho zároveň také chcete dostat. A brzy si starou bolest se sportem ani nespojíte.

 

Změna osobnosti

Pokud dojde k nějakému fyzickému zranění, pravděpodobně se na nás nic moc nezmění. Budeme si možná příště dávat po pádu na schodech větší pozor, nicméně psychicky zůstaneme stejní. Pokud se tedy nejedná o závažné zranění, které provází nějaká traumatická situace, to už ale opět mluvíme o bolesti psychické.

 

Na druhou stranu i malé neúspěchy a bolesti v psychické oblasti mohou náš charakter změnit k nepoznání. Rozejde se s vámi přítelkyně a vy už nikdy nebudete věřit ženám. Zklamete rodinu a vaše do té doby vysoké sebevědomí se už nikdy neukáže. A podobných případů, které dokazují, o kolik je psychická bolest horší než ta fyzická, je celá řada.

 

Zdroj: aconsciousrethink.compsychologytoday.com
Autor: Šárka Cvrkalová

[ztroj: www.onlyu.cz]