Zůstaňte doma. Prymula zveřejnil výzvu, která trvá jen 3 vteřiny

Nejdůležitější zprávy

– V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. S prokázaným koronavirem dosud zemřelo 1172 lidí. Ve středu jich umřelo 35, v úterý o deset více a v pondělí 58, dosud nejvíc za jeden den.

– V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 2678 pacientů s koronavirem. Stav 518 z nich je těžký.Fakultní nemocnice omezí plánované operace a péči. Kapacitu a lůžka, která se jim tak uvolní, mají připravit pro pacienty s covidem-19.

– Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly se bude muset původně plánovaný počet míst pro nemocné s koronavirem kvůli rostoucímu množství případů zdvojnásobit, lůžka mohou být i na stadionech nebo v halách. Premiér Andrej Babiš oznámil, že kapacita lůžek mimo nemocnice se začne budovat už tento víkend.

– Prosím vás všechny, zůstaňte doma. Ministr zdravotnictví Roman Prymula zveřejnil výzvu občanům, která má tři vteřiny.

 • Chebská a karlovarská nemocnice zastavují plánované zákroky

  Karlovarská krajská nemocnice (KKN) musela zastavit plánované operace, důvodem je zvyšující se počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a nedostatek zdravotnického personálu. Nemocnice KKN, kam spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, sice ještě volná lůžka na intenzivní péči mají, kvůli nedostatku personálu ale jejich počet nelze navyšovat.

 • Konvalinka: Kdo se nakazí dnes, možná nebude mít místo v nemocnici

  Lidé, kteří se nakazí novým koronavirem tento týden, jsou vystaveni riziku, že už pro ně nebude k dispozici lůžko v nemocnici. to řekl docent biochemie a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka. Dodal, že podle modelů bude kapacita českých nemocnic zaplněna na konci října. Aktuální vývoj epidemie v Česku je podle Konvalinky horší, než předpokládaly pesimistické scénáře.

 • Šéf Bulovky: Ať mimo nemocnice pomůžou ambulantní lékaři

  V nově zřizovaných provizorních nemocnicích mohou pomoci lékaři z oddělení, kde bude omezena zbytná péče. Novinářům to dnes řekl ředitel Nemocnice Na Bulovce Jan Kvaček. Do nemocnice by se měli podle něj povolat také lékaři z ambulancí. Přednostně by se ale podle něj měly posílit kapacity ve stávajících nemocnicích, dokud je to možné. Informace o tom, že personál k provizorním lůžkům by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) poskytnout nemocnice, je pro Kvačka nová. Žádný oficiální požadavek zatím nemocnice nedostala.

 • Svaz lázní: Umisťovat covidové pacienty do lázní nyní není vhodné

  Umisťovat v současné době pacienty s nemocí covid-19 do lázeňských zařízení by podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy nebylo vhodné. Lázně by měly být podle něj až tím posledním místem, pokud by bylo něco takového potřeba. Na rozdíl od jara jsou totiž lázně nyní stále v provozu a poskytují péči lázeňským klientům. „Situace je ale dnes jiná než na jaře, kdy lázně byly prázdné. Lázně nyní poskytují lázeňskou péči, i když i té ubývá. Ale zrovna tak ubývá personálu, protože personál je devastovaný stejně jako všichni karanténami a tím, co se kolem covidu-19 děje,“ uvedl prezident lázeňského svazu Bláha.

 • Na brněnském výstavišti by mohla být záložní nemocnice s 300 lůžky

  Brno kvůli šíření nemoci covid-19 může v případě potřeby vybudovat na výstavišti záložní nemocnici s 300 lůžky v podstatě do týdne. Byla by v pavilonu G2. Na dotaz ČTK to dnes řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Problémem by ale bylo personální zajištění, zdůraznila. Podle Vaňkové by ho musel zajistit stát. V kraji každým dnem přibývají stovky potvrzených případů covidu-19, za posledních 24 hodin jich bylo přes 1 100. V desítkách přibývají i hospitalizovaní, kterých je přes 300.

 • Liberecká nemocnice: Kapacity navíc nemáme

  U lůžek pro pacienty s nemocí covid-19, která by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) případně vzniknout mimo nemocnice, by byl v Liberci problém se zajištěním personálu. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář


 • Přijeďte pomoci, píše komora lékařům v cizině

  Prezident České lékařské komory Milan Kubek vyzval lékaře, kteří odešli pracovat do ciziny, aby přijeli pomoci svým kolegům do Česka. Ambulantní specialisté zase žádají ministra zdravotnictví Romana Prymulu o upřesnění, zda a za jakých podmínek případně počítá s jejich nástupem do nemocnic. Sdružení ambulantních specialistů to uvedlo v dopise Prymulovi.

 • 11:13

  Bulovka: Když pošleme lékaře do Letňan, budou chybět tady

  Podle Hany Roháčové z Nemocnice Na Bulovce by nemocnice neměly zajišťovat personál na budované lůžkové kapacity mimo zdravotnická zařízení. „Pokud bychom museli dát personál do takových zařízení, nemohli bychom pak pracovat na naší úrovni. My chceme udržet to, že se budeme o pacienty starat v našich podmínkách,“ uvedla Roháčová na tiskové konferenci. Už v sobotu se začne budovat zařízení na letňanském výstavišti o 500 lůžkách a premiér Andrej Babiš uvedl, že personální zajištění je na ředitelích nemocnic.

 • 11:08

  Roháčová: Připravujeme se na větší množství pacientů

  „Množství našich pacientů se pohybuje kolem 50. Kapacita v současné době dostačuje, ale připravujeme se na to, abychom pacienty zvládli i ve zvýšeném počtu, “uvedla lékařka z infekční kliniky Hana Roháčová. Bulovka má k dispozici 41 ventilátorů. Oproti jaru je lepší vybavení jak přístroji, tak ochrannými pomůckami.

 • 11:03

  Bulovka aktivovala transformační plán

  Nemocnice Na Bulovce aktivovala transformační plán, který umožní přestavět většinu lůžek na péči o pacienty s koronavirem. Momentálně je na tuto péči vyčleněno infekční oddělení, ARO, urgentní příjem a celá dermatovenerologická klinika. Celkově může nemocnice v budoucnu dát dohromady přes 200 lůžek.

 • 10:54

  Vězni se učí dál

  Od středy jsou uzavřené všechny školy vyjma mateřských a náhradních škol pro děti zdravotníků a dalších potřebných profesí pro zvládnutí epidemie. Na některé typy vzdělávání se ale vztahuje výjimka z rozhodnutí vlády. Jsou to školy při zařízeních pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, školy speciální a praktické, školy při zdravotnickém zařízení a také školy zřízené ministerstvem spravedlnosti. Taková je v Česku jedna – Střední odborné učiliště v Praze 4. To zabezpečuje výuku vězňů v devíti věznicích v Česku.

  „Jedná se o školu nabízející vzdělávání výlučně vězňům, kteří již z podstaty tráví čas spolu a sociální distanc u nich není možný,“ vysvětlila Seznam Zprávám mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová, proč je možné, aby tato škola jako jedna z mála pokračovala v prezenční výuce.

 • 10:37

  Komunitní přenos na Příbramsku

  Středočeským hygienikům dělá starost okres Příbram. „Naskočilo tam dost případů. U více než poloviny už nemůžeme určit, kde se nakazili,“ uvedla Dana Šalamounová, mluvčí krajské hygienické stanice.

 • 10:12

  Část lidí z nemocnic se přesune do hotelů

  Hasiči dostali za úkol zajistit místa, na která se z nemocnic přesunou lehké případy. Jde o pacienty, kteří nepotřebují stálou přítomnost zdravotnického personálu, ale zároveň se nemohou vrátit domů. Budou ubytováni ve vybraných hotelích.

zdroj:https://www.seznamzpravy.cz