Odvezme děti od 2. listopadu na dva týdny na školy v přírodě, navrhují odbory

Fényx

Děti by místo do škol mohly po prázdninách od 2. listopadu vyrazit na karanténní školy v přírodě. S takovým návrhem přišli v pondělí na jednání tripartity zástupci odborů. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle odborářů zadal, aby se na plánu pracovalo. Ministerstvo školství ale zatím s ničím takovým nepočítá.

 

„Stejně jako jsme předložili návrh na prázdniny, které vláda vyhlásila, navrhujeme i jakési školy v přírodě. Nejdříve prázdniny a od 2. listopadu, což věřím, že se nám podaří také prosadit, aby vznikly školy v přírodě, kde by se děti oddělily od rodičů,“ prozradil nápad CNN Prima NEWS předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Ten návrh také přednesl na pondělním jednání a podpořili ho i další kolegové.

„Byla to nabídka, aby to hygienici zvážili. Byla by to lepší varianta, aby se děti učily, byly pospolu, a tudíž nedocházelo k přenosu. Mohlo by to být charakterizováno i jako pomoc ubytovacím zařízením,“ vysvětlil dále předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula s tím, že by šlo o jakousi karanténu na školách v přírodě.

A za návrh se postavil i předseda lékařských odborů Martin Engel.

Máme se sejít s Prymulou a připravit to, řekl Babiš

„Když budou školy pokračovat a děti se budou vracet domů, tak je to velký zdroj nákazy. Je to nápad, jak děti dostat z rodného prostředí a pokus, jak neoslabit zdravotnictví. Šlo by o takové kvazi školy v přírodě,“ dodal Engel.

Nemělo by ale jít pouze o děti zdravotníků, ale o všechny. Návrh, který zástupci odborů přednesli, se prý premiérovi líbí. „Pan premiér řekl, že se máme příští týden sejít s Prymulou a máme to začít řešit a připravovat,“ uvedl Dufek.

Smysl by to ale mělo podle Dufka pouze tehdy, když by peníze poskytl stát, nikoliv rodiče.

„Už dnes mám první čísla. Stát by na jedno dítě přispíval 500 až 600 korun denně. Když se spočítá podpora pro OSVČ, tak je to stejné a navíc budou děti v přírodě. Myslíme si, že kdyby to bylo 14 dnů a stát to celé zaplatit, tak by to bylo daleko levnější pro rodiny a neměly by riziko karantény,“ doplnil Dufek .

Plaga o ničem neví

Resort školství (MŠMT) ale zatím o ničem takovém neuvažuje. „O takovém návrhu MŠMT v této chvíli neuvažuje,“ napsala na dotaz CNN Prima NEWS tisková mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ani premiér Andrej Babiš na dotaz redakce CNN Prima NEWS během úterního odpoledne nereagovali.

Děti na všech stupních mají od středy zákaz chodit do školy a přechází na distanční výuku. Ta by měla skončit 1. listopadu a od 2. listopadu by se pak měly děti do školy vrátit. Ministr Plaga v úterý nejprve sliboval, že první stupeň se do školy vrátí, ať už bude jakákoliv situace. Později nicméně připustil, že pokud se epidemii nepodaří zkrotit, ani zmiňovaný termín nemusí platit.

Zda děti na plánované odborářské školy v přírodě budou moci vyrazit, není zřejmé. Jasněji by mělo být příští týden, kdy se zástupci odborů mají s Prymulou sejít a plán připravit.

 

zdroj:cnn.iprima.cz