Zraněním v Řecku podlehl mladý muž romského původu, kterého postřelil policista

Šestnáctiletý romský mladík, kterého minulý týden postřelil policista při honičce, v úterý zraněním podlehl, uvedla agentura Reuters. Podle lékařů se dostal do nemocnice se střelným poraněním hlavy. Postřelení mladíka policií vyvolalo v Řecku protesty romské komunity, jejíž představitel stát kritizuje za rasismus. Dosud byl zatčen nejméně jeden policista a případ je policií prošetřován.

Na mladíka, který odjel od benzinové pumpy u Soluně údajně bez zaplacení, policista dvakrát vystřelil při pronásledování a vážně jej zranil. Do nemocnice se mladý muž dostal v kritickém stavu a po operaci byl na jednotce intenzivní péče. „Navzdory neúnavné snaze zdravotnického týmu v úterý pacient v 10.10 místního času (9.10 SEČ) zemřel,“ stálo v nemocničním prohlášení.

„Všichni tady pláčou. Je nespravedlivé, aby dítě takto odešlo,“ uvedl Antonis Tasios, představitel romské komunity, v níž mladík žil. Ministr civilní obrany Takis Theodorikakos na svém twitteru vyjádřil rodině mladíka soustrast a podporu.

V Soluni a Aténách vypukly v reakci na postřelení mladíka protesty s několika tisíci lidí. Někteří protestující se střetli s policií, přestože představitelé romské komunity a rodina postřeleného nabádali k zachování klidu.

Podle představitele řeckých Romů Vasilise Pantzose jsou nejvíce vystaveni policejnímu násilí právě Romové a další zranitelné skupiny lidí, kteří čelí nenávisti a předsudkům. Policejní násilí po zásahu kritizovali i sami policisté.

„Je to tragický incident, čtvrtý podobný v naší komunitě za poslední rok,“ řekl Pantzos agentuře AFP. V říjnu loňského roku policie jiného Roma zastřelila rovněž při honičce.

Policista, který mladíka postřelil, se před soudem bránil tím, že střelnou zbraň použil, aby ochránil životy svých kolegů. Ti jeli na motocyklech a mladík se je podle policisty, který je od pátku v domácím vězení, snažil svým autem srazit.

Podle poslední zprávy Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) o Romech v některých evropských zemích, přes 90 procent Romů v Řecku ohrožuje chudoba. Přes 40 procent z nich uvedlo, že zažili za uplynulý rok špatné zacházení kvůli svému etnickému původu.

FOTO: ČTK/AP , GIANNIS PAPANIKOSAUTOR: ČTK – zdroj:https://www.tyden.cz