Zemřel zakladatel Československé romské unie, Pongovi bylo 50 let

V pátek zemřel Štefan Pongo, zakladatel Československé romské unie, bylo mu 50 let. Pongo bojoval proti rasismu a předsudkům.

Romskou komunitu v pátek zasáhla smutná zpráva, zemřel zakladatel Československé romské unie. Štefan Pongo podlehl těžké nemoci. S manželkou Ivetou Karičkovou vychovali dva syny a dceru.

Štefan Pongo se nejvíce zviditelnil v roce 2018, když uspořádal protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Pongo tak reagoval na prezidentovy rasistické a vulgární výroky. Pongo tehdy vyzval Romy, aby posílali své fotografie z práce. Během několika hodin přišel nespočet fotografií od Romů z celého Česka.

„V roce 2019 pak Pongo zorganizoval demonstraci Romů v Bruselu a založil Československou romskou unii,“ popisuje web Romea.cz.


?Zakladatel romské komunity se narodil v únoru roku 1972 v Chomutově. Cítil se být ale Kadaňanem. Po základní škole v Chomutově nastoupil na vojenské učiliště v Martině na Slovensku. Působil v aktivní službě v karlovarské divizi na bojovém útvaru, od roku 1993 byl v záloze.

Dále vystřídal práci vedoucího dopravy a dovážel ojetá auta z ciziny.

V roce 2006 s celou rodinou emigroval do Velké Británie. V roce 2015 se mu tam podařilo získat britské občanství. V Británii pracoval jako řidič kamionu a věnoval se občanským aktivitám.


zdroj:https://tn.nova.cz