Za návštěvu Tchaj-wanu zaplatíte vysokou cenu, vzkazuje Čína. Zasahujete do vnitřních záležitostí ČR, reaguje Vystrčil
Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil „zaplatí vysokou cenu“ za porušení principu jedné Číny tím, že oficiálně navštívil Tchaj-wan. Podle prohlášení, které v pondělí podle agentury Reuters zveřejnilo čínské ministerstvo zahraničí, to řekl šéf čínské diplomacie Wang I. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) řekl, že vyjádření je za hranou a že se hodlá ohradit.
„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ řekl Wang, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“ a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.
Vystrčila prohlášení čínského ministra zahraničí mrzí, zasahuje podle něj do vnitřních záležitostí České republiky. Přesto věří, že Česko bude mít dobré vztahy se všemi zeměmi, řekl v pondělí v Tchaj-peji českým novinářům a dodal, že cesta nemá za cíl se proti někomu vymezovat.
Podle Vystrčila je Wangovo prohlášení podobné tomu, co bylo obsaženo v čínském dopise, který obdržel bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Připomněl tak kauzu dokumentu, který byl objeven v pozůstalosti Kubery. Čínská ambasáda se v něm ostře vymezovala proti jeho plánované cestě na Tchaj-wan.
„Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,“ řekl Vystrčil českým novinářům. „Znovu musím zopakovat, že tato cesta nemá v žádném případě cíl se vůči někomu vymezovat. Tato cesta má za účel spolupracovat a vytvářet co nejlepší podmínky pro hospodářský rozvoj České republiky a samozřejmě pro spolupráci mezi demokratickými zeměmi,“ dodal.
Čína požaduje po všech zemích, s nimiž má diplomatické vztahy, aby se držely zásady jedné Číny. To mimo jiné znamená, že nemají navazovat mezistátní vztahy s Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou odštěpeneckou provincii.
České ministerstvo zahraničí si kvůli výroku předvolá čínského velvyslance v ČR. Novinářům to v pondělí před odletem do Slovinska na Bledské strategické fórum řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Co se týče těch slov, očekávám, že čínská strana nám je vysvětlí. Cesta má samozřejmě dopady na vztahy s Čínou, ale myslím, že toto je již za hranou,“ řekl Petříček.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se k věci příliš nevyjadřoval. „Čína reaguje obvykle stejně, co se týká Tchaj-wanu. My jsme s panem ministrem o tom mluvili a pokud vím, tak jsme se domluvili, že pan ministr si pozve čínského velvyslance,“ uvedl.
„Pozice vlády je dlouhodobě neměnná. Naše vláda, stejně jako všechny předchozí, má politiku jedné Číny. Proto jsem předsedovi Vystrčilovi nemohl cestu na Tchaj-wan doporučit. I tak to komunikujeme s čínskou stranou, že na české politice vůči Čínské lidové republice se nic nemění. Samozřejmě ta vyjádření ze strany čínského ministra zahraničních věcí vnímám jako něco, co v diplomatických vztazích není úplně obvyklé. Takto přímočará a příkrá slova se skutečně v diplomacii nepoužívají,“ poznamenal také šéf české diplomacie.
„Já se proti tomu rozhodně hodlám ohradit. Je to naše záležitost. Kontinuálně prosazujeme naši politiku, která je k Tchaj-wanu jasně stanovena. My jsme si vyhradili právo, že v technických oblastech chceme s Tchaj-wanem spolupracovat,“ dodal Petříček.
Vyjádření čínského šéfa diplomacie kritizuje také opozice. „Je to zcela nepřijatelný výrok a reakce na něj tomu musí odpovídat. Mentalita Číny, kdy nás nevnímá jako suverénní stát a jedná s námi z pozice síly, je neakceptovatelná. Předseda Vystrčil reprezentuje svou návštěvou suverénní parlamentní politiku, plně ho v dané věci podporuji. Je potřeba ukázat, že jsme zemí, kterou reprezentují její svobodně zvolení politici. Doufám, že tento postoj bude jasně prezentovat i ministr Petříček,“ napsal ČTK předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan.
„Vyhrožování čínského ministerstva zahraničí je už za absolutní hranou a nepřijatelné. Je správné, že si Tomáš Petříček a ministerstvo zahraničí předvolali čínského velvyslance. Ale to nestačí, očekávám jeho odvolání a povolání našeho velvyslance z Pekingu domů na konzultace,“ poznamenal na twitteru Bartošek.
Za nehorázné považuje vyjádření Wanga I též předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo,“ uvedla v tiskovém komentáři s narážkou na to, že premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) v březnu osobně přišli spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které do Prahy přepravilo dodávku v Číně zakoupených ochranných pomůcek. Čínské lidové republice tehdy v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.
„Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhružky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné,“ poznamenal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.