Za jízdu na elektrokoloběžce nebo elektrokole můžete dostat vysokou pokutu. Nebo jít i do vězení

Rádio G6 - Admin

Móda elektrokoloběžek, elektrokol a elektroskútrů stále sílí a ve velkých městech je potkáme snad na každém rohu. Je lehké je koupit, ještě snazší si je vypůjčit a navíc k jejich používání nejsou potřeba žádné velké zkušenosti. Existují ale i elektrická vozítka, a platí to i pro elektrokoloběžky, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka. Jenomže o tom už ví málo lidí. Přitom za řízení některých elektrovozítek hrozí mastná pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmítek tedy můžeme legálně používat?


Elektrokoloběžky

Začněme tím nejkompaktnějším a například v Praze tím nejrozšířenějším elektrifikovaným dopravním prostředkem. Elektrokoloběžky se staly trendem nejen sharingových společností. A jejich služeb využívá velká skupina lidí. S koloběžkou s elektromotorem můžete jezdit po cyklostezkách nebo na silnicích. Pokud vozovka disponuje vyhrazenými cyklopruhy, musíte využívat je.

Můžete také jezdit na stezkách pro chodce, které dovolují vjezd cyklistům. Najdeme je například v centrech měst nebo na náplavkách. Zmiňovaná pravidla ale platí pouze pro elektrokoloběžky, jejichž výkon elektromotoru nepřesahuje 1 kW (v jiných evropských zemích je to 250 W) a maximální asistovaná rychlost je 25 km/h. Pokud máte koloběžku výkonnější či rychlejší, fakticky vlastníte moped a musíte tak mít patřičné řidičské oprávnění, homologaci STK, registrační značku a zajištěné povinné ručení. Pokud byste pravidla nedodrželi a náhodou zapříčinili nehodu či někoho zranili, hrozí vám pokuta nebo případně i soud.

Je tu ale ještě jeden háček, na který si musíte dávat pozor. To když koloběžka splňuje uvedené předpisy (nemá vyšší výkon a maximální rychlost), ale disponuje sedátkem. Pak ho nesmíme při jízdě používat. Jelikož byste tím dávali najevo, že k pohánění dopravního prostředku nepoužíváte vlastní sílu, ale pouze energii přídavné pohonné jednotky. Tím pádem je na vás opět pohlíženo, jako na řidiče mopedu.


Elektrokola

Pro kola využívající elektrický motor platí naprosto stejná pravidla, jako pro elektrokoloběžky. Můžete se s nimi vydat na sinice, cyklostezky či na stezky pro chodce s povoleným vjezdem kol. Po ostatních chodnících se jezdit nesmí a kolo na nich můžete jen vést, přičemž nesmíte ohrozit kolemjdoucí chodce. Pokud by vás při jízdě na chodníku chytila policie, hrozí vám pokuta až 2 000 korun.

Abyste elektrokolo mohli řídit bez papírů na moped, nesmí jeho výkon motoru překročit 250 W (v případě bicyklu s dodatečně namontovaným elektromotorem je to 1000 W) a asistovaná rychlost nesmí být vyšší než 25 km/h. Pokud kolo tyto parametry nesplňuje, musíte mít opět řidičák, technickou prohlídku, registrační značku a povinné ručení.


Elektroskútr

A ještě si posvítíme na elektroskútry a jiná elektrická vozítka s vyšším výkonem. Existuje jich spousta, ale pravidla pro ně platí stále stejná. Mohou s nimi jezdit pouze ti, kteří mají řidičské oprávnění AM (automaticky při získání řidičáku na auto). S elektroskútry se smí jezdit jen na pozemních komunikacích, takže jakékoliv cyklostezky či chodníky jsou přísně zakázané. Prostě to není kolo, ale plnohodnotná motorka. Jako v případě výkonnější elektrokoloběžky nebo elektrokola musí moped či jiné elektrické vozítko splňovat několik věcí. Musí mít technickou prohlídku a povinné ručení.             zdroj:https://www.autosalon.tv