Vojtěch oznámil rezignaci. Chápu, že už byl znechucený politikou a médii, uvedl Babiš

Rádio G6 - Admin

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se rozhodl po necelých třech letech odstoupit z funkce. Novinářům v pondělí řekl, že premiérovi Andrej Babišovi (ANO) už předal rezignaci. Poslancem zůstává. Uvedl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru, která v posledních dnech nabírá na závažnosti. Hamáček uvedl, že od Babiše očekává co nejrychlejší oznámení jména nového ministra zdravotnictví, aby resort mohl řídit opatření proti epidemii.

 

„Dělali jsme všechno pro to, abychom ochránili naše občany před nákazou a troufám si tvrdit, že jsme to v první vlně zvládli velmi dobře,“ uvedl ministr. Je přesvědčen, že udělal pro zvládnutí epidemie maximum. „Nemám se zač stydět,“ řekl. Odchodem chce vytvořit prostor pro „nové řešení epidemie koronaviru, která nás bude dál provázet.

 

Řekl, že za jeho éry se podařila řada změn ve zdravotnictví dokončit nebo nastartovat. Z věcí, které se mu za necelé tři roky ve funkci podařily, jmenoval zahájení elektronizace zdravotnictví, reformy psychiatrické péče nebo budování sítě urgentních příjmů v nemocnicích. Podařilo se podle něj také zastavit úbytek zdravotních sester nebo vrátit význam dohodovacímu řízení mezi zdravotními pojišťovnami a jednotlivými segmenty zdravotní péče, ve kterém se rozdělují prostředky z veřejného zdravotního pojištění.

 

Opozice k odchodu ministra zdravotnictví vyzývala kvůli nezvládnutí epidemie opakovaně. Vojtěch poděkoval premiérovi, že mu dal důvěru řídit resort zdravotnictví.

Vojtěch se u pandemie zkompromitoval už v lednu, odchod je zpožděný o osm měsíců, uvedl Fiala. Hlavním viníkem je v koronakrizi Babiš, řekla Adamová.

 

Babiš: Chápu, že už toho na něj muselo být moc

Moc děkuju Adam Vojtěch za práci, kterou na zdravotnictví vykonal. Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk. Jsem…

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Neděle 20. září 2020

Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval Vojtěchovi za práci v čele ministerstva zdravotnictví. Na twitteru napsal, že odcházející ministr udělal víc než většina jeho předchůdců a boj s první vlnou koronavirové epidemie zvládl podle Babiše „neuvěřitelně“. Kdyby veškerou svou energii nemusel Vojtěch vynaložit na boj s koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví, soudí premiér.

 

„Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuju mu. Za vše. A přeju mu v životě i další kariéře jen to nejlepší,“ napsal Babiš. Vojtěch je podle premiéra slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk.

 

Ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček rozhodnutí Vojtěcha respektuje a očekává co nejrychlejší oznámení jeho nástupce.

Předseda ODS Petr Fiala na Twitteru na rezignaci Vojtěcha reagoval slovy, že demise přišla s osmiměsíčním zpožděním. „Jako ministr se A. Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním,“ napsal.

 

Babiš ještě nedávno uklidňoval veřejnost a říkal, že by se lidé neměli koronavirem strašit. Poté, co minulý týden přibývalo v zemi denně i přes 3000 nakažených a výrazně stoupl počet hospitalizovaných, premiér už není proti znovuobnovení Ústředního krizového štábu, o čemž má vláda rozhodnout dnes. Premiér nevylučuje ani vyhlášení nouzového stavu, který v zemi kvůli koronaviru platil 66 dní mezi březnem a květnem. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), který bude řídit krizový štáb, to ale zatím „není v nejbližších dnech na stole“. Vojtěch o víkendu připustil, že udělal chybu, když v srpnu netrval na plošném zavedení roušek ve vnitřních prostorech poté, co se na tom neshodli epidemiologové a proti byl i Babiš.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz