Vláda prodloužila nouzový stav v Česku. V pondělí se může jednat o zpřísnění opatření

Zdenek Zoubecek

Dalších 11 dní. Tak zní rozhodnutí vlády, která se dohodla na prodloužení nouzového stavu. Ten bude v Česku platit až do 23. prosince. Původně chtěla vláda stav prodloužit o 30 dní, na návrh komunistů bylo ale odhlasováno prodloužení jen o 11 dní. Ministr zdravotnictví dále uvedl, že pokud se bude situace vyvíjet negativně, může vláda v pondělí rozhodnout o zpřísnění opatření.

 

K prodloužení nouzového stavu získala ve středu večer vláda souhlas Sněmovny. Menšinový kabinet ANO a ČSSD žádal poslance o prodloužení o 30 dnů. Komunisté, na jejichž kompromis nakonec poslanci kývli, souhlasili pouze s prodloužením o 11 dnů do vánočních svátků. Stačit to má k tomu, aby bylo možné posoudit výsledky uvolnění restrikcí z minulého týdne.

Společně s prodloužením nouzového stavu byla také prodloužena platnost všech restrikcí. „Dále došlo k úpravě některých nepřesností, které se týkaly prodeje alkoholu s sebou. Na trzích je zakázán provoz stravovacích zařízení a nemohou zde být prodávány nápoje, které jsou hned konzumovány. Není ale problém si zakoupit lahev slivovice nebo něčeho podobného, co si odnesete domů. Stejná pravidla platí i pro prodej přes výdejová okénka,“ uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Nouzový stav v Česku bude podle nového rozhodnutí trvat do 23. prosince. Podle ministra zdravotnictví se dá ale předpokládat, že vláda bude před Vánoci žádat o další prodloužení. „Je velmi pravděpodobné, že to bude nezbytné, nicméně nechci to předjímat. Zatím je vzestup pomalý, ale je patrný. Záleží na vývoji,“ řekl.

 

V pondělí může Česko přejít do čtvrtého stupně PES

Na dotaz České televize Blatný uvedl, že v pondělí se může jednat o přechodu Česka na vyšší stupeň protiepidemického systému PES. Aktuálně se nachází ve 3. stupni. Nerozhodovalo by se ale jen podle skóre systému, ale i podle stavu v nemocnicích. „Když by k takové změně došlo, byl by dostatečný časový odstup, aby se na to mohli všichni připravit,“ uvedl. Dodal, že i při přechodu do vyššího stupně, by zůstaly malé obchody otevřeny.

 

 

zdroj/foto:www.plzenska.drbna.cz