Příběh čínské dívky, která se provdala za beznohého muže, aby byl jeho nohama.

Beijing, Sept 7 (Xinhua Video): Here is an inspiring video story of a Chinese girl and her legless husband which is going viral on China’s social media. “Wherever we go, I want to be his legs.” the girl told Xinhua.

Du Wei and Shi Xiaorong are a young couple living in Sinan County in Guizhaou province, South West China.

Subscribe to our Whatsapp channel for the latest updates on the news you need to know

Six years ago, on October 16, 2013 Du, then only 21, was involved in a nasty car accident which cost him both his legs. His parents were devastated. He was hospitalized for two full years. Being immobilized, he stayed at home most of the time, his life in a shambles.

But Du was not one to give up easily. He developed his own unique way of moving about. He would use two low plastic stools and slide on the ground by moving the stools one after the other. He even learnt to use the stools to climb steps. However, brave as he was, life was indeed very hard for Du.

Soon there was light at the end of the tunnel. Shi Xiaorong, then just 16 years old, was to enter his life unobtrusively. She came as an “ordinary” friend, gradually became a lover, and then stayed on to be a loving wife and the mother of his twins. Today Du refers to Shi as Ronrong (Gift of God).

A friend who came to see him, had introduced Du to Shi. They became friends. Shi had rented a flat on the ninth floor of the building in which Du was staying. So they would meet often. Sometimes he used to visit her in her place of work, a hospital where she was an intern.

Du would call Shi whenever he needed help. But one day, she called him to say that she was hungry. And lo and behold! to her amazement, he had crawled up nine floors to hand over some snacks!

They would often hang out together. Shi would carry Du on her back with him clutching his two stools – his legs so to speak. People used to say that they looked like a couple. But it was a joke, Du said.


Jednoho dne mluvil Du se Shi o svém životě a budoucnosti, o útrapách, které prošel a očekával, že podstoupí po zbytek svého života. Ve skutečnosti se vzdal svého života. Ale ona ho překvapila tím, že mu nabídla, že si ho vezme a bude se o něj navždy starat. Když jí upřímně řekl o drsné realitě, která ji čeká, pokud si ho vezme, důrazně je odmítla a řekla, že je jí to jedno.

Shi řekla, že Du a ona byli pro začátek jen obyčejní přátelé. Postupně ho ale poznala, milovala a obdivovala jeho povahu a odvahu.

Cesta k manželství ale nebyla jednoduchá. Na Shiově straně byl odpor rodičů. Bydleli v jiném městě. Přispěchali k ní a chtěli ji vzít zpět. Ve skutečnosti byla „uzemněna“ na tři dny. Nakonec ale se sňatkem souhlasili. Teď jsou jako jeho vlastní rodiče, řekl Du.

Svatba se konala 12. ledna 2017. Nyní jsou Du a Shi rodiči dvojčat. Ohromila ho tím, že mu nabídla sňatek, založila mu rodinu a umožnila mu těšit se z mnoha věcí, které ho činí šťastným.

„Cítím se požehnán,“ říká s velkým štěstím na tváři. Není divu, že Shi označuje jako Ronrong, „Dar Boží“.

A Shi oplácí a říká: „Kamkoli půjdeme, chci být jeho nohama.“

Pár umístil ságu o svém životě, boji a věčném románku na čínské sociální sítě, aby dodal odvahu různě postiženým v Číně a také povzbudil ostatní, aby postiženým podali pomocnou ruku. Jejich příběh je vztek na čínských sociálních sítích s více než dvěma miliony přihlášených.

 

zdroj:https://newsin.asia/