V době covidu šokoval muž tajně pořízeným videem z nemocnice, hrozí mu vězení za šíření poplašné zprávy

V době vrcholící pandemie koronaviru natočil Pavel H. v prostředí plzeňské fakultní nemocnice tajné video. Na skrytou kameru zachytil svou umírající matku i ostatní pacienty, kterým bez ostychu tvrdil, že je nechají schválně umřít. Lékařům se pak snažil vnutit svůj názor, jak mají jeho matku léčit. Natočený materiál pak sdílel na svém YouTube. Nyní muž čelí obvinění z šíření poplašené zprávy a z pomluvy. Hrozí mu až osmiletý trest.

Letošní březen se zapsal černým písmem do statistik obětí koronaviru. Nemocnice byly přeplněné, lékaři a zdravotnický personál pracoval z posledních sil. Návštěvy v nemocnicích byly zakázané. Povolené byly pouze v případě, když se vědělo, že nemocnému už není pomoci. To byl případ i třiašedesátiletého muže, který šel navštívil svou matku, která se nakazila koronavirem. Místo poklidného rozloučení si ale muž umírající matku natáčel na skrytou kameru, stejně tak personál a ostatní pacienty. Video pak nahrál na internet a doprovodil ho dalším komentářem. Vedení nemocnice na muže podalo trestní oznámení.

„Bylo zjištěno, že zveřejněné zvukové i obrazové záznamy pořízené obviněným jsou způsobilé způsobit nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva tím, že rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení Dále svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Tajná nahrávka má téměř 100 tisíc zhlédnutí

Video umístil muž na YouTube kanál a k dnešnímu dni má bezmála 100 tisíc přehrání. Tříhodinový záznam zachycuje jeho příchod do nemocnice, oblékání ochranných pomůcek a nevybíravý komentář autora.

„Tak toto je covid oddělení v plzeňské fakultní nemocnici, pustili mě sem jen proto, že mi umírá matka. Patrně proto, že ji odmítají dát Isoprinosine nebo Inverktimin. S lékařema není řeč, nejsou to žádní lékaři. Proč tam jsou? Kdyby tam byla cvičená opice, tak toho udělá víc, než tito přeplácení lékaři,“ líčí Pavel H. ve videu.

Ve videu lékaři přiznal, že si uvědomuje, že stav jeho matky není dobrý. „Nevím, jak se nakazila. Je ležák po mrtvici. Vím, že na tom není dobře. Je napůl ochrnutá, nemůže komunikovat, ale to trvá už tři roky. Byla naprosto v pořádku,“ popisoval jednomu z lékařů.

Do nemocnice dorazil i s léky a snažil se personálu vnutit, aby je matce podali. Lékaři se mu to snažili vysvětlit, marně. „U vaší matky je akutní ledvinové selhání a já ji nemohu Inverktimin podat,“ říká na záznamu lékařka.

„Je to vaše vina!“

Podle něj lékaři odmítali matce zmíněné léky podat po celou dobu její hospitalizace v nemocnici. „Nechali jste to dojít takto daleko, je to vaše vina. Máte dělat všechno proto, abyste jí pomohli. Nebyli jste schopni jí dát lék, co by ji zachránil,“ křičel téměř na jednoho z ošetřujících lékařů.

Ivermektin je léčivá látka, která se používá proti parazitům. Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) doporučoval lék distribuovat praktickým lékařům, bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) uvedl, že by si jej sám nevzal. Nakonec ale ministerstvo umožnilo lék podávat podle uvážení lékaře při experimentální léčbě covidu

Celý rozhovor si vyslechly i další dvě ženy, které ležely s jeho matkou na pokoji. „Vidíte to, mohou zachránit i vás a neudělají to,“ říká muž na videu. Na to mu jedna odpovídá, že jim stejně není pomoci. „Já vím, že to jde, ale neudělají to. Raději vás tu nechají umřít,“ tvrdí pacientkám.

Jeho matka pár dní po této návštěvě zemřela. Celý záznam, který muž umístil na internet má téměř tři hodiny. Vše je proložené telefonáty s lékaři i policií.

Nemocnice okamžitě podala trestní oznámení

„Svým chováním zneužil důvěru všech přítomných, protože na oddělení pořídil nahrávky bez souhlasu zaměstnanců a co hůře, i bez souhlasu vyobrazených pacientů. Nahrávky následně sestříhal a zveřejnil s cílem poškodit dobré jméno Fakultní nemocnice Plzeň,“ uvedl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek v prohlášení.

Podle něj šířil muž lživé informace o zabíjení pacientů, což může u lidí vyvolat silnou nedůvěru v péči lékařů. „FN Plzeň postupuje při léčbě pacientů (nejen s onemocněním COVID-19) s maximální péčí a v souladu s nejnovějšími doporučeními odborných společností. Zdravotníci jsou již fyzicky a psychicky vyčerpaní, ale přesto odvádí stoprocentní výkon ve prospěch pacientů. O to více pak cítí velkou frustraci, pokud jim lidé nedůvěřují a snaží se mnohdy i silou donutit odborníky k jinému druhu léčby či péče a berou takzvaně “zákon do vlastních rukou,“ dodal tehdy Šimánek.

Pavel H. se tohoto jednání dopustil za situace, kdy byl usnesením vlády vyhlášen pro území ČR nouzový stav. V případě prokázání viny mu proto může hrozit až osmiletý trest odnětí svobody. Muž je stíhaný na svobodě.

 

 

 

Zdroj/Foto:https://plzenska.drbna.cz