Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s devíti kilogramy heroinu. Češka dostala kromě trestu odnětí svobody také pokutu ve výši 113 000 pákistánských rupií, v přepočtu 18 000 korun.


O verdiktu informovala ve středu pákistánská televize Geo, zprávu potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Vynesení rozsudku se v pákistánském Lahauru zúčastnila zástupkyně českého velvyslanectví v Islámabádu, které je s dvaadvacetiletou Češkou v kontaktu od počátku případu a zprostředkovalo jí právní pomoc i kontakt s rodinou.

Zatímco Hlůšková odešla od soudu s trestem osmi let a osmi měsíců, spoluobžalovaný muž byl zproštěn viny. Podle českého ministerstva zahraničí je možné se proti rozsudku odvolat k tamnímu Vrchnímu soudu.

Hluškovou verdikt soudce Šahzáda Razy zdrtil a na místě propukla v pláč. „Nic jsem neudělala a dostala jsem přes osm let,“ vzlykala před kamerami novinářů.

„Pokud si odsouzená Češka požádá u pákistánských úřadů o předání k výkonu trestu do České republiky, pak Česká republika podnikne všechny nezbytné kroky k tomu, aby mohla být k výkonu trestu do ČR předána,“ uvedl pro iDNES.cz Robert Řehák z ministerstva zahraničních věcí.

Pákistánští celníci ženu zadrželi 10. ledna 2018, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska. Devět kilogramů drogy našli celníci v kufru. Pákistánský list Urdu Point napsal, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (24 milionů korun).

Kromě Češky čelil obvinění také jeden muž, který není z České republiky. Informaci o vynesení rozsudku potvrdila také pákistánská televize Samaa.

Za pašování heroinu Tereza dostala 8 let a osm měsíců | (0:47) | video: Daily Pakistan

Přijela jsem studovat islám, otočila Hlůšková

Češka na konci prosince změnila svou výpověď a uvedla, že do Pákistánu přijela studovat náboženství. Podle svých slov se poučila o pákistánské kultuře a přijala islám. Hlůšková se obléká do místního tradičního oděvu a zahaluje se.

V lednu vyjádřila svou podporu uvězněnému pákistánskému expremiérovi Navázu Šarífovi, který byl koncem prosince odsouzen na sedm let vězení za korupci, následně zatčen a převezen do věznice.

Soud s Češkou začal loni v březnu. Poté bylo soudní stání několikrát odročeno kvůli absenci vyšetřovatele, nepřítomnosti dalších svědků, stávce místních soudců nebo kvůli tomu, že soudce byl delší dobu na náboženské pouti. Dalším důvodem byl například i kriketový turnaj.

„V současné době mezi Českem a Pákistánem není podepsaná smlouva o předávání k výkonu trestu, kterou Pákistán pro předávání dle svého právního řádu potřebuje. Česko s Pákistánem o této dohodě jedná,“ dodal Řehák.

Zatčení Terezy v Pákistánu s devíti kilogramy heroinu | (4:25) | video: facebook.com
Autoři: ,

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tereza-hluskova-drogy-heroin-trest-vezeni.A190320_094528_zahranicni_bur