Střelba na Filozofické fakultě v Praze si vyžádala nejméně 15 mrtvých a 24 zraněných

Praha – Střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze si vyžádala více než 15 mrtvých a 24 zraněných. Počet obětí dnes vpodvečer aktualizoval policejní prezident Martin Vondrášek. Totožnost střelce zatím policie nepotvrdila, utrpěl devastující poranění. Pracuje s verzí, že jde o člověka hledaného kvůli úmrtí na Kladensku. Při zákroku proti střelci nebyl zraněný nikdo z policistů ani z ostatních záchranných složek, uvedla policie. Zahájila ohledání místa činu.

 

Krátce po poledni obdržela policie informaci o tom, že 24letý muž z obce Hostouň na Kladensku měl odjet do Prahy s tím, že si chce vzít život, řekl Vondrášek. Posléze byl v obci nalezen mrtvý otec podezřelého ze střelby na FF UK. Relativně rychle podle něho policie zjistila, že je studentem fakulty.

 

Policie měla informaci o tom, že střelec bude mít přednášku v ulici Celetná. Evakuovala proto tamní budovu, střelba se ale následně uskutečnila v jiné. “Zjistili jsme, že v objektu Filozofické fakulty v Celetné ulici má mít ve 14 hodin přednášku. Proto jsme bezodkladně přijeli do Celetné ulice do objektu Filozofické fakulty, kde jsme provedli evakuaci tohoto objektu, kterou jsme ukončili ve 14:22 a prováděli jsme další pátrací úkony po tomto muži. Ve 14:59 jsme obdrželi první informaci o střelbě v budově Filozofické fakulty na Palachově náměstí,” uvedl Vondrášek.

Pachatel se podle policie inspiroval obdobnou hrůznou událostí v zahraničí. Na FF UK pokračovaly pyrotechnické prohlídky, policie zatím nezačala se ztotožňováním zastřelených osob, oznámil také policejní prezident. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že střelec měl komplice. Muž spáchal sebevraždu, policie proti němu také použila zbraň.

Policie nemá žádnou indicii, že by hrozilo nějaké další nebezpečí, nemůže ale vyloučit riziko spojené s předměty, které mohly být zanechány ve škole. “V místě na Kladensku prověřujeme i zařízení, které připomíná nástražný výbušný systém,” dodal Vondrášek.

Na účtu se jménem shodným s podezřelým na sociální síti Telegram se objevilo prohlášení, že nenávidí svět a chce za sebou zanechat pokud možno co nejvíce bolesti. Poslední příspěvek je datován 19. prosince a zmiňuje se o tom, že mu v uších zní zvon. Vondrášek uvedl, že policie z jednoho účtu na sociální síti má informaci, že se měl pachatel inspirovat teroristickým útokem v Rusku na podzim. “Ale musíme prověřit celý profil a vyhodnotit informace,” řekl.

Neexistuje žádná indicie, že by střelba na FF UK v Praze měla jakoukoli spojitost s mezinárodním terorismem, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Střelbu označil za “bezprecedentně šílený čin, který Česká republika ve své historii ještě nikdy nezaznamenala”.

Rakušan všechny poprosil o citlivost na sociálních sítích a nesdílení informací z jiných než z oficiálních zdrojů, tedy od policie a ministerstva vnitra. “Objevují se různé nepravdy a spekulace, které mohou policejní práci jenom uškodit a přispět k atmosféře strachu ve společnosti,” poznamenal.

 

zdroj:https://www.ceskenoviny.cz/