Soud potvrdil českému odstřelovači 21 let vězení za smrt čtyř lidí na Ukrajině

Praha – Odvolací soud dnes potvrdil jedenadvacetiletý trest vězení uprchlému Alojzi Polákovi, který bojoval na Ukrajině v řadách separatistů. Dvaapadesátiletý muž z Brna zabil jako odstřelovač v letech 2016 až 2020 nejméně čtyři příslušníky ukrajinských vládních jednotek. Obhájce u hlavního líčení poukazoval na to, že muž už zřejmě nežije.

„Je nezpochybnitelné, že se pan obžalovaný bojů účastnil,“ prohlásil předseda odvolacího senátu Jan Kadlec. Protože se podle něj podařilo prokázat, kde muž bojoval a že byl odstřelovač, není důvod zpochybňovat zabití čtyř lidí. Zamítl tak odvolání, ve kterém Polákův advokát požadoval nové přezkoumání případu. Senát ale nevyhověl ani požadavku státního zástupce Marka Bodláka, aby poslal muže za mříže na 25 let. Označil trest za odpovídající.

Odvolací pražský vrchní soud řešil případ už potřetí. Dvakrát kauzu vracel k novému projednání, protože součástí prvoinstančního rozsudku nebylo usmrcení čtyř lidí. Obžaloba totiž v tomto ohledu vycházela zejména z Polákova facebookového statusu, v němž sám uvedl, že má na pažbě čtyři zářezy. Podle soudu to nebyl dostatečný důkaz.

Loni v září však obžalobu podpořilo odborné vojenské vyjádření. Trestní senát tak uznal muže vinným z účasti na teroristické skupině a z teroristického útoku. Zvýšil mu dříve ukládaný dvacetiletý trest. Autor vyjádření Otakar Foltýn – bývalý náčelník Vojenské policie a současný zaměstnanec vojenské kanceláře Pražského hradu – u hlavního líčení vypověděl, že se Polák v dané době a místě jednoznačně účastnil bojů na straně separatistů. Své vyjádření expert založil na zkoumání metadat z fotografií.

Polák odjel v prosinci 2016 z Prahy na území ovládané vojensky organizovanými jednotkami takzvané Doněcké lidové republiky. Nechal se vyzbrojit a začal plnit vojenské úkoly. Aktivně se také zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám v řadách takzvané republikánské gardy. Nejprve působil jako odstřelovač, později jako velitel čety.

Konflikt v Doněcké a Luhanské oblasti, které leží na východě Ukrajiny, vypukl na jaře 2014. Proruští separatisté vyhlásili samozvané státy, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ukrajina a Západ obviňovali z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to dlouho popírala. V únoru 2022 pak ruská armáda vtrhla na Ukrajinu a separatisté bojují po jejím boku.

 

zdroj:ceskenoviny.cz  foto:airsoftmania.eu