Šestnáctiletá běžkyně v balerínkách je těhotná. O potratu a kariéře Annymárie Horváthové promluvil její trenér

Rádio G6 - Admin
Annamária Horváthová se stala dorosteneckou mistryní Slovenska v běhu na 1500 metrů
Foto: Profimedia

 

Předvedla neskutečný sportovní talent a měla před sebou slibnou budoucnost. Do života jí však zasáhlo něco, co by dívka jejího věku ještě neměla řešit. Annamária Horváthová (16) dosahovala jednoho úspěchu za druhým a zapsala se do paměti lidí jako děvče, které jen v balerínkách vyhrálo v roce 2018 běžecký závod na 750 metrů, když předstihla své soupeřky o celé jedno kolo. Nyní bude řešit mateřské povinnosti, protože je v požehnaném stavu. Její příběh je natolik silný, že zasáhl i lidi v České republice. V rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz promluvil její trenér, který popsal, co bude s její sportovní kariérou a co ho nejvíce mrzí.

 

V roce 2018 se jí podařilo získat si pozornost. Díky talentu a odhodlání zvítězila v běžeckém závodě na 750 metrů – běžela tehdy v obyčejných balerínkách. Přesto dokázala porazit konkurenci a vybojovat si první místo. Na mistrovství Slovenska dosáhla dokonce na zlato, když závodila v běhu na 1 500 metrů. Někteří věřili, že se zrodila nová sportovní hvězda a vypadalo to, že má před sebou slibnou kariéru.

 

Ale život dokáže přinášet chvíle, které si člověk neplánuje. Nadaná Romka, která pochází z osady v Moldavě nad Bodvou na východě Slovenska, potvrdila deníku Nový čas, že s nyní již bývalým přítelem přišla do jiného stavu. „Rozešli jsme se, má jinou frajerku,“ oznámila běžkyně. I když nedávno oslavila šestnácté narozeniny a měla si užívat období dospívání, aktuálně řeší starosti dospělých. Musí se rozhodnout, jak naloží se svou budoucností – sportovní kariérou, ale i se životem svého nenarozeného dítěte.

 

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila jejího trenéra Norberta Peczeho s tím, jak současnou situaci vnímá a co si myslí o kariéře talentované běžkyně.

 

Příběh Annymárie a jejího nečekaného těhotenství je velmi silný. Jak vy vnímáte to, co se stalo z pohledu jejího trenéra?

 

Nevím, co k tomu mám říct. Jak se rozhodnou rodiče, už jde mimo mě. Pokud bude těhotná a porodí, tak si myslím, že to bude znamenat konec její kariéry. Jestli půjde na potrat, netuším, co bude. Řeším pouze její sportovní kariéru, nikoliv osobní záležitosti, které se mě netýkají.

 

Považujete ji za velký talent, když máte možnost sledovat, jak se formuje a neustále zlepšuje své výkony?

 

Kdyby se držela té sportovní cesty, tak ano.

 

Pouto trenéra a svěřenkyně může být podobné jako vztah rodiče a dítěte. Mrzí vás něco?

 

Investoval jsem do ní roky práce, hlavně čas a energii. Takže určitě ano. O víkendu měla jet na závody do Brna.

 

Jste spolu v kontaktu?
Ne, nejsme. Naposledy jsme spolu byli na sportovním soustředění. Neviděl jsem ji zhruba tři týdny. Z toho důvodu netuším, jak se rodiče rozhodnou – je to velmi těžké. Vůbec to prostředí, kde žije.

 

Myslíte si, že pokud by se stala matkou a chtěla se vrátit ke sportovní kariéře, tak může dosáhnout mistrovských výkonů a být šampionkou?

 

Známe spoustu příkladů u jiných sportovců, ale těžko říct. Opravdu nevím a nedokážu sdělit dopředu, jak se bude situace vyvíjet. Romská komunita je složitá.

 

 

zdroj: https://zivotvcesku.cz