Sedm důvodů, proč nepanikařit

Rádio G6 - Admin

Lidé nemusí kvůli nynějšímu zvýšení počtu případů nákazy koronavirem propadat panice. K takovému závěru dospěl list Daily Mail pro těžce zasaženou Británii. Redaktoři Práva nalezli sedm dobrých důvodů, proč panikařit nemusíme ani my.

1. Zvýšený počet pozitivních testů není jen dílem náhlého šíření infekce, ale i následkem toho, že se nyní provádí mnohem více testů než dřív. Počet pozitivně indikovaných je tedy logicky vyšší. Důležitější je sledovat podíl nakažených na celkové populaci a hlavně podíl hospitalizovaných na počtu nakažených. V pátek bylo v České republice 264 hospitalizovaných na 11 732 aktivních případů, tedy 2,25 procenta z celkově nemocných vyžadují nemocniční péči, ostatní nemají žádné příznaky nebo velmi mírné.

Přitom začátkem dubna, kdy epidemie v ČR kulminovala, bylo u nás na 4604 aktivních případů 416 hospitalizovaných. Nemocniční lůžko tedy vyžadovalo skoro pětkrát více pacientů.

2. Infekce je mnohem méně virulentní. Koronavirus se šíří v menších dávkách, protože lidé se chrání a dodržují sociální odstupy. Mohou tak být infikováni méně intenzivně a je tedy větší pravděpodobnost, že jejich imunita virus porazí.

3. Klesá smrtnost na covid-19. Zatímco v dubnu v ČR činil poměr zemřelých na celkový počet nakažených tři procenta, v září je to už jen 1,45 procenta. I když se přesně neví, proč je tomu tak, logickým vysvětlením je, že virus si nejprve vyžádal ty nejzranitelnější oběti. Teď už o rizikových faktorech víme a lékaři na ně neustále upozorňují.

4. Nachází se účinná léčba. Zpočátku lékaři improvizovali, ale v posledních měsících se objevily účinné preparáty jako remdesivir nebo isoprinosine, který se už léta využívá pro posílení imunity organismu. Nadějná může být i experimentální léčba s použitím krevní plazmy vyléčených pacientů.

5. Nákaza se přesouvá mezi mladší věkové skupiny. U mladších pacientů je nepoměrně vyšší pravděpodobnost, že budou buď asymptomatičtí, nebo budou mít dobře zvládnutelné příznaky. V Česku je nyní zhruba 60 procent nakažených ve věku do 40 let, kteří nemají žádné příznaky.

6.?V dohledné době bude k dispozici účinná vakcína. Asi šest očkovacích látek je již v závěrečné fázi testování a mohou se dostat k lidem ke konci tohoto nebo na začátku příštího roku.

V Rusku se již s údajně velmi dobrými výsledky aplikuje vakcína Sputnik V, i když není známo, zda proběhla třetí fáze testování této vakcíny podle světově uznávaných pravidel.

7.?Ukazuje se, že Češi jsou ukázněnější, než si mnozí mysleli, a i přes zmatek s jejich vyhlašováním nová omezující opatření chápou a ve velké většině je dodržují.